افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 3 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

جنگ در افغانستان عامل بیرونی دارد

جنگ افغانستان یک کش مکش 100 درصد و صرفا داخلی نیست بلکه عامل بیرونی نیز دارد. کشورهای بیرونی به دنبال ادامه نزاع در افغانستان هستند زیرا به دنبال حضور خود در منطقه هستند.

 

حکومت جمهوری اسلامی افغانستان بخاطر کاهش تلفات غیر نظامیان یک سلسله تدابیری را روی دست گرفته است. رییس جمهور اشرف غنی در جلسه اخیر شورای امنیت ملی، تمام مسوولین حکومتی را مکلف کرد تا احکام قانون را در تمام تحرکات نظامی رعایت کرده، مصونیت و حفاظت افراد ملکی، به خصوص زنان و اطفال و رعایت حقوق بشر را در طرح پلان های عملیاتی در نظر بگیرند. از سویی به دراز کشیده شدن جنگ در کشور نیز یکی از علل تلفات عنوان شده است. با گذشته 13 سال به جای بهبود وضعیت امنیتی کشور همچنان جنگ و تلفات ادامه دارد. این میان جلوگیری از تلفات غیر نظامیان و نظامیان مستلزم چه راهبردهایی است؟

 

محمد اکبری از رهبران جهادی و عضو مجلس نمایندگان در برنامه با خبر در مورد طولانی شدن جنگ در کشور گفت: جنگ افغانستان یک کش مکش 100 درصد و صرفا داخلی نیست بلکه عامل بیرونی نیز دارد. کشورهای بیرونی به دنبال ادامه نزاع در افغانستان هستند زیرا به دنبال حضور خود در منطقه هستند. هر کدام خواسته خود را در منطقه دارند و چه بسا کسانی که منافع خود را در دوام جنگ در افغانستان می بینند. البته این تمام دلیل ادامه جنگ در کشور نیست بلکه علاوه بر این علت دیگر گماشته افراد در نظام براساس مصلحت ها است. بسیاری از پست ها برای رضایتمندی فرد یا اشخاص است. در تمام تشکیلات حکومتی ما کار به اهل کار سپرده نمی شود. در حکومت سابق وضعیت به همین منوال بوده است و در حال حاضر نیز این روند ادامه دارد.

 

وی افرود: در نیروهای مسلح نیز نیروها و سربازان قابل قدر هستند ولیکن فرماندهی ضعیف است. افراد تخصصی نیستند و روحیه فداکاری و وطن دوستی ندارند. باید در میدان جنگ اراده قوی سیاسی وجود داشته باشد.البته تنها راهبرد و برنامه ریزی قوی کافی نیست. در کنار آن باید توسط اشخاص شایسته این برنامه ریزی تطبیق شود. از فرمانده کل نیروها گرفته تا افسران و دیگر زیر دستان، اگر هر کسی از ابتدا وظیفه خود را درست انجام می داد این جنگ زودتر به پایان می رسید. در کشور ما نه حکومت و نه دیگر نهادهای کشور وظیفه خود را درست انجام نمی دهند.

 

این عضو خانه ملت گفت: بر هیچ کسی پوشیده نیست که چه کسی دشمن مردم است. هر کسی اگر در سیاست افغانستان تجربه ای داشته باشد به خوبی می داند که دشمن ما چه کسانی هستند و از کجا تمویل و تجهیز می شوند. هر کسی که بر ما حمله و یا تعرض کند دشمن است. تعریف دشمن خیلی مشکل نیست اما گاهی سیاست موجب می شود تا ملاحظات صورت بگیرد. هم انتحار کننده و هم حامیان آنان دشمن مردم هستند. از سویی جنگ کننده اگر حمایت کننده ای نداشت جنگ به درازا کشیده نمی شد.

 

بر باور نماینده مردم حکومت باید خواسته های پاکستان را دریابد و ادامه داد: یک کشور می تواند در مقابل کشور همسایه خود منافع مشروع داشته باشد اما اگر خواسته، خواسته نامشروع باشد باید صریح و بدون پرده پوشی با مردم در میان بگذارد و از آنان راه حل خواسته شود و اگر منافع مشروع می خواهد باید توجه کنیم. در میدان جنگ کسی برنده است که خلاء طرف مقابل را دریابد. درحال حاضر نیز در میدان جنگ دو حالت وجود داشته است. یا این خلاء را دریافتیم اما به دلیل برخی ملاحظات به آن عمل نکردیم و یا توان درک خلاء طرف مقابل را نداشته ایم. مسوولیت حراست و دفاع از وطن در قدم اول برعهده دولت است که باید امنیت اتباع خود را تامین کند.

 

محمد اکبری افزود: حکومت به دو کار نیاز دارد. اول بینا باشد و افراد شایسته را در جای مناسب قرار دهد. از بالا و تصمیم گیرنده درست انتخاب کند. زمامداران باید سعی کنند هدف داشته باشند و مسوولیت را به فرماندهان شایسته بسپارند. دوم این که تنها نیروهای امنیتی ما جوابگوی تامین امنیت نیستند و بدون دخالت مردم هیچ گاه به پیروزی نمی رسیم. زیرا دخالت مردم سبب می شود تا خدمات خوب عرضه و اشخاص شایسته در سرنوشت مردم گماشته شود اما در حال حاضر هیچ کاری نشده است و روز به روز بدگمانی و بی اعتمادی بر دولت بیشتر می شود و مردم همچنان بی تفاوت است. ارتش ملی در میدان جنگ تنها مانده و مردم نیزاز آنان حمایت نمی کند. مقصر حکومت است زیرا نتوانسته مردم را به خود جلب کند.

 

وی چاره کار را در اراده سیاسی در بالا، آموزش مسلکی وعالی نیروهای امنیتی و داشتن ابزار پیشرفته نظامی دانست و گفت: مقام های بالا باید اراده داشته باشند تا تلفات کمتر شود. نیروهای جنگنده ما باید آموزش و تعلیم کافی ببینند تا بتواند در برابر دشمن مبارزه کنند و عامل دیگری که می تواند میزان تلفات را به حداقل برساند داشتن ابزار مورد نیاز است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار