افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 12 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

جنگ و خونریزی حاصل بیش از یک دهه حضور بی ثمر امریکا در افغانستان

امریکا در افغانستان

زخم‌های کهنه افغانستان دیگر با دالرهای امریکا تداوی نمی‌شود و بار دیگر سر باز کرده است. اوضاع امنیتی و اقتصادی افغانستان به دلایل بسیاری رو به وخامت نهاده است، امریکا و ناتو که خودش عامل این وضعیت است چگونه می تواند زخم های کهنه را بهبود ببخشد؟!

به نقل از نشنال اینترست ، دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا نخستین تویت سال خودش را به سمت پاکستان فَیْر کرد و مدعی شد که واشینگتن پس از 11 سِپتِمبر سال 2001 بیش از 33 ملیارد دالر به اسلام‌آباد پرداخته است اما چیزی جز دروغ و فریب دریافت نکرده و پس از آن نیز دولت امریکا تعلیق کمک‌های مالی به پاکستان را اعلام کرد.

یکی از مقامات وزارت خارجه امریکا گفته است چنانچه اردوی پاکستان اقدامات مطلوب را علیه شبکه حقانی اتخاذ کند تعلیق این کمک‌ها قابل بازگشت است و این مبالغ بار دیگر به پاکستان پرداخت خواهد شد.

به نظر می‌رسد که دولت ترمپ به سمت اعمال فشار علیه پاکستان در حال حرکت است؛ این استراتیژی اکنون عاری از خشونت است اما ممکن است احتمال از سرگیری اقداماتی مانند حملات طیارات بی پیلوت روابط اسلام‌آباد-واشینگتن را به طرفی سوق دهد که قابل بازگشت نباشد.

امریکا با مقصر دانستن عامل خارجی برای جنگی که در آن در حال شکست است و یا مسوول دانستن یک شبکه تروریستی به برقراری ثبات در افغانستان کمکی نخواهد کرد.

صرف نظر از آنچه مقامات امریکایی می‌گویند که آینده افغانستان تاریک و نامعلوم است و امریکا به راحتی بدون آسیب جدی افغانستان درگیر جنگ را ترک خواهند کرد اما این کشورهای منطقه خواهند بود که با پیامدهای فاجعه‌‌ در حال شکل‌گیری در افغانستان باقی خواهند ماند.

با این حال، خشونت‌ها در افغانستان رو به افزایش است، طالبان اکنون 43 فیصد از مناطق افغانستان را تحت کنترول و یا تحت درگیری دارد، تلفات ملکیان به دلیل بمباردمان نیروی هوایی ایتلاف نظامی به رهبری امریکا نیز افزایش یافته و کشته‌های نیروهای امنیتی افغان نیز بی‌سابقه است.

از سوی دیگر نیز واشینگتن به شدت در حال تجهیز نیروهای شبه‌نظامی است، اقتصاد افغانستان با رکود روبرو شده و رشد جمعیت از رشد اقتصادی پیشی گرفته است اما تولید مواد مخدر رکود جدیدی را به ثبت رسانده است.

بدتر از همه اینکه رهبران حکومت در حال رویارویی و مقابله با یکدیگر استند و دولت ترمپ نیز تنها در حال نظاره این اوضاع است و حقیقت تلخ‌تر این که ثبات نسبی افغانستان در نخستین سال‌های جنگ پس از 11 سِپتِمبر احتمالا تکرار نخواهد شد .

زخم‌های کهنه افغانستان دیگر با دالرهای امریکا تداوی نمی‌شود و بار دیگر سر باز کرده است. خودآزمایی امریکا همراه با همکاری کشورهای منطقه ممکن است از جنگ داخلی در افغانستان جلوگیری کند.

اقدامات اخیر کشورهای منطقه نشان دهنده بی‌اعتمادی آنها به استراتیژی واشینگتن است و تقریبا تمام کشورهای همسایه افغانستان اقدامات پیشگیرانه و فعالی را برای جلوگیری از گسترش و اشاعه خشونت به کشورهای خود اتخاذ کرده‌اند.

ماه گذشته تاجکستان پس از کشته شدن دو نیروی پولیس توسط قاچاقچیان مواد مخدر سرحد مشترک با افغانستان را مسدود کرد و در این زمان روسیه نیز تسلیحات و تجهیزات نظامی زیادی را به تاجکستان منتقل کرد تا به محافظت از سرحد مشترک این کشور با ولایات شمالی کشورمان کمک شود.

همچنین چین، همسایه شمال شرقی کشور، از کمک 85 ملیون دالری برای حمایت و تجهیز یک لوای اردوی ملی برای محافظت از سرحدات کوهستانی ولایت بدخشان خبر داد.

  1. Noormohammad Noori :

    لعنت بر آمریکا

  2. Noormohammad Noori :

    شیطان بزرگ

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار