افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 6 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

جنرال وزیری: عملیات شفق موفقیت آمیز بوده است

وزارت دفاع

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که شناسایی دقیق ساحات تحت تهدید مخالفین، ایجاد هماهنگی میان سکتورهای امنیتی و حمایت مردمی از نیروهای امنیتی افغان، دلیل موفقیت عملیات موسوم به شفق در کشور بوده است.

دولت وزیری سخنگوی این وزارت، از دستآوردهای نیروهای امنیتی در نبرد با مخالفین مسلح یاد آور شده گفت که همزمان با راه اندازی عملیات شفق، بیست عملیات تصفیوی دیگر را نیز در چهارده ولایت کشور سازماندهی کرده‌اند.

آقای وزیری امروز جمعه گفت که از آغاز عملیات شفق تاکنون تلفات سنگین در نقاط مختلف کشور به مخالفین مسلح وارد شده‌است.

وی گفت:

” مردم افغانستان حمایت کردند از قوای مسلح، این نیروها حمایت ولسی جرگه و مشرانوجرگه را نیز با خود دارند از اینرو عملیات شفق در سراسر کشور به خوبی پیش می‌رود. امروز نیز ما بیست عملیات را در لابلای شفق داریم در چهارده ولایت کشور، به دشمن تلفات سنگین وارد شده‌است، آنان قوماندانان و سرگروپان خود را از دست دادند، خصوصاً در عملیات‌های شبانه که بسیار خوب نتیجه دادند، سلاح و مهمات خود را از دست دادند و روحیه شان بسیار ضعیف شده و تعداد کشته شدگان شان از صدها نفر اضافه است.”

آقای وزیری می‌گوید که نیروهای امنیتی جمعه شب در نتیجه راه اندازی یک عملیات شبانه در ولسوالی نوزاد ولایت هلمند شصت تن را از یک زندان مخالفین مسلح آزاد کرده‌اند.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان از ولایت‌های بدخشان، سرپل، فاریاب، کندز، غزنی، ننگرهار، کنر، نورستان ، زابل ، بادغیس و سایر نقاط کشور نام برده می‌گوید که در این ولایات صدها مخالف مسلح دولت کشته شده‌اند.

وی با آنکه می‌گوید که در این عملیات‌ها به نیروهای امنیتی افغان نیز تلفات وارد شده، اما رقم دقیق آنرا مشخص نساخت.

عملیات نظامی موسوم به شفق از دوم حمل به این طرف در سراسر افغانستان آغاز شده‌است.

پیش از این مقامات وزارت دفاع افغانستان گفته اند که هدف قرار دادن لانه های شورشیان، بازداشت و یا از بین بردن افراد کلیدی مخالفان مسلح و جلوگیری از تحرکات آنان هدف عملیات موسوم به “شفق” و برنامه اساسی نیروهای امنیتی افغان در سال ۱۳۹۵ خورشیدی می‌باشد.

با این همه برخی از کارشناسان امور نظامی افغان نسبت به ادعا های موفقیت نیروهای امنیتی افغان از سوی وزارت دفاع کشور در عملیات شفق ابراز شک و تردید می‌کنند.

زلمی وردک یک تن از این کارشناسان هر چند کارکرد نیروهای امنیتی افغان را در نقاط مختلف کشور در دفاع از خاک شان می‌ستاید اما بر ضعف مدیریتی این نیروها در جریان عملیات‌های نظامی انتقاد می‌کند.

وی گفت:

” اصلاحاتی که باید و شاید به میان آید صورت نگرفته، تا زمانی که در افغانستان قانون قوی نشود، قانون شکنی‌ها وجود داشته باشد این ادعا های ضد و نقیص گمان نمی‌کنم که قابل تطبیق باشد تا زمانی که کار به اهل کار سپرده نشود بر اساس شایسته گی و تجربه کاری، فکر نکنم ادعا های که می‌کنند صد در صد قابل قبول باشد.”

مقام‌های امنیتی در حالی از موثریت عملیات شفق برای سرکوب شورشیان سخن می‌زنند که باشندگان برخی ولایات کشور از افزایش سطح تهدیدات امنیتی در ولایات شان ابراز نگرانی کرده‌اند.

با آنکه حکومت افغانستان نیز سال روان خورشیدی را یک سال پُر چالش می‌خواند، اما از آمادگی‌ نیروهای امنیتی افغان برای مقابله با شورشیان و تلاش‌ها برای جلب کمک‌های بیشتر نظامی از جامعه جهانی برای نابودی هراس افگنان سخن می‌زند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار