افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 4 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

جنرال عبدالملک ارگ را می تاراند

جنرال ملک که در سی سال گذشته حداقل سه بار آشکارا و سی و سه بار در خفا تغییر موضع داده است و نه در میان احزاب کمونیست، نه مجاهدین و نه طالبان، صادقانه گام برداشته است و هر دم بر سوء استفاده جریان های خارجی از نابسامانی داخلی افزوده است، در ارگ چه می کند؟!

 

انتخاب و انتصاب فردی با پیشینه ای سیاه و تاریک تر از دیگر کمونیست ها و مجاهدین و جنگ سالاران و همدستان با طالبان و لابی گران سیاسی و نظامی در حکومت بسیار از هم گسیخته و سست بنیان وحدت ملی چه معنایی می تواند داشته باشد؟!

 

بدون کمترین قضاوت عجولانه و فارغ از تعصبات کورکورانه حزبی و جناحی و قومی نگاهی اجمالی بر پرونده سنگین و کارنامه سیاه جنرال عبدالملک در طی دهه های اخیر، خود به خوبی راه را از چاه باز می نمایاند.

 

خصومت های شدید و رقابت های پیدا و پنهان وی با جنرال دوستم که به زمان اعلام حکومت مستقل ترک تبارها در صفحات شمال و سپس دودستگی ازبک ها باز می گردد، مشاور ارشد عبدالله را در تقابل با معاون اول اشرف غنی قرار می دهد و در نتیجه…

 

در همین راستا، دلگیری ها و رنجش های عمیق رهبران مجاهدین و جهادگران دهه های پیشین از نفاق و دورویی و فرصت طلبی و منفعت طلبی و بندگی اقتضای زمانه که در جنرال عبدالملک موج می زند می تواند عواقب بسیاری برای رییس اجرایی داشته باشد.

 

در شرایطی که محقق و عبدالله در یک سوی گود و اشرف غنی، سرور دانش، جنرال دوستم و محمدخان در سوی دیگر گود قرار دارند؛ عقل سلیم و کمی احتیاط سیاسی حکم می کند که رییس اجرایی بر میزان محبوبیت خود بیفزاید نه اینکه بر آتش کینه رقبا و حسد رفقا بدمد.

 

وی که در سی سال گذشته حداقل سه بار آشکارا و سی و سه بار در خفا تغییر موضع داده است و نه در میان احزاب کمونیست، نه مجاهدین و نه طالبان متعهد و صادقانه گام برداشته است و هر دم بر سوء استفاده جریان های خارجی از نابسامانی داخلی افزوده است در ارگ چه می کند؟!

 

نظر به اینکه بسیاری از سران احزاب و بزرگان قومی در شرایط مختلف در درگیری های داخلی دست شان را آلوده… کرده اند قصد سیاهنمایی بیش از حد عبدالملک و نادیده گرفتن پیشینه دیگران را نداریم اما شخصیت دوگانه و متزلزل وی در ابعاد مختلف جای هیچگونه اعتمادی را باقی نمی گذارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار