افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 18 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

جنرال دولت وزیری: به قوای خارجی نیازی نداریم

وزارت دفاع افغانستان، در واکنش به اظهارات منشی عمومی ناتو می‌گوید، برای انجام عملیات ها در سال نو شمسی، هر گونه آماده‌گی دارد.

 

ینس ستولتینبیرگ منشی ناتو پیش از این گفته بود که تابستان سال ۲۰۱۶ را برای افغانستان سال جنگ های شدید پیشبینی می‌کند.

 

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، نیرو‌های امنیتی افغان توانایی دفع هرگونه حمله را دارند و نیازی نیست تا نیرو های بین المللی در عملیات ها نقش جنگی داشته باشند.

 

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، برای سال ۱۳۹۵ شمسی، جهت اکمال، تجهیز، آموزش و انجام عملیات ها توافق های به دست آمده است.

 

سخنگوی وزارت دفاع ملی به دنبال اظهارات منشی عمومی ناتو در دومین روز سفرش به کابل، درباره موقف اردوی ملی جزئیات داد.

 

ینس ستولتینبیرگ در کابل به خبرنگاران گفت، با آنکه سال دشواری برای نیرو های امنیتی افغان در پیشرو است، ناتو باز هم نیروی جنگی به افغانستان نخواهد فرستاد.

 

جنرال دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع گفت، آنها به نیرو های بین المللی در افغانستان نیاز ندارند و به گفته وی اگر جامعه جهانی می‌خواهد، در بخش تجهیزات با نیرو های امنیتی افغان کمک کند.

 

آقای وزیری افزود، اگر جنگ ادامه یابد، نیرو های افغان برای دفع آن هرگونه آماده گی دارند.

 

” در سال ۲۰۱۶ آرزو ما همین است که فیری هم نباشد و صلح و آرامش بیاید. اما در هر صورت برای روز بد آماده‌گی می‌گیریم. نیرو های مسلح ما در زمستان، فشار زیاد بر اکمالات، تمویل و تجهیز وارد کردند، در کنار این به آموزش دهی فشار زیاد آوردیم. بناء ما برای سال آینده تدابیر کامل داریم.”

 

وزارت دفاع افغانستان یک هفته پیش در یک اجلاس دو روزه امنیتی با شرکت مقام های وزارت داخله، ریاست عمومی امنیت ملی و ارگان های محل، روی برنامه عملیاتی سال نو شمسی سخن گفت.

 

بر اساس این برنامه، نیرو های بین المللی به آموزش پولیس و سربازان افغان ادامه خواهند داد.

 

حدود سیزده هزار نیروی خارجی در حال حاضر در افغانستان حضور دارند که به نظامیان افغان آموزش می‌دهند.

 

تا حالا ناتو توافق نکرده که در جریان سال ۲۰۱۷ میلادی چی تعداد از نظامیان بین المللی، افغانستان را ترک خواهند کرد.

 

ینس ستولتینبیرگ منشی عمومی ناتو می‌گوید، گروه های تروریستی مختلف مانند القاعده، داعش و طالبان در افغانستان فعال اند بناء از حالا در مورد تعداد نیروها چیزی گفته نمی‌تواند.

 

” ما تا حالا شمار نیرو ها در سال ۲۰۱۷ را تعیین نکرده ایم. حالا زمان زیادی باقی مانده تا در مورد تعداد دقیق برایتان بگویم. اما چیزی که واضح است، همین که مأموریت حمایت قاطع ادامه خواهد یافت و ما به آموزش، کمک و مشوره به نیرو های امنیتی افغان ادامه خواهیم داد. توافقی که ما کردیم قابل تغییر است و بر اساس منابع در افغانستان، به هدف رسیده می‌توانیم.”

 

منشی عمومی ناتو همچنان گفت، برای ایجاد سهولت در بخش استخبارات و صحت به نیرو های افغان همکاری خواهند کرد.

 

ستولتنبیرگ افزود، این کمک ها به صورت خاص در ولایت های متمرکز خواهند بود که شورشیان در آنجا ها حضور فعال دارند، مانند کندز و هلمند.

 

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، برای سال آینده در ولایت های نا امن برنامه های را روی دست دارد اما تا هنوز منتظر پروسه صلح است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار