افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 25 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

جنرال دوستم: مناطق شمال کشور را از وجود مخالفین مسلح پاکسازی خواهم کرد!

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان گفت، هرگاه از جانب رئیس جمهور به وی اجازه داده شود مناطق شمال کشور را در کمترین وقت از وجود مخالفین مسلح پاکسازی خواهد کرد.

 

در حالیکه نا امنی ها در ولایات شمال و شمال شرق کشور بسیاری از مردم را نسبت به عملکرد ضعیف حکومت در راستای تامین امنیت کشور بی باور ساخته، اما معاون اول ریاست جمهوری اطمینان میدهد که انتقام خون افغانها را از دشمنان این کشور خواهد گرفت.

 

جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان روز سه شنبه حین تقدیر از عیسی خان سرباز اردوی ملی در کابل گفت، هرگاه از جانب رئیس جمهور به وی اجازه داده شود مناطق شمال کشور را در کمترین وقت از وجود مخالفین مسلح پاکسازی خواهد کرد.

 

آقای دوستم میگوید که دشمنان مردم افغانستان هرگز به آرزوهای شان نخواهند رسید:

 

” به مردم افغانستان به نیروهای امنیتی ما اطمینان میدهیم که در شمال اگر برای ما شورای امنیت و سر قوماندان اعلی قوای مسلح هدایت بدهد یکدفه نیست که این کار را ما کرده باشیم، گروپ اسامه بن لادن هم مرا می شناسد، طالبان هم مرا می شناسد، گروه حقانی هم مرا می شناسد، اینها را به امید خدا یا تسلیم میشوند یا اینکه دستگیر می شوند، مردم افغانستان تحمل کشتارهای بی رحمانه طالب و داعش را ندارد. ”

 

در حالیکه بحث گفتگو با طالبان همواره با پرسش های جدی میان اقشار مختلف کشور مواجه بوده اما آقای دوستم، مذاکره با طالبان را تنها راه حل و خاتمه جنگ در کشور میداند.

 

وی میگوید که سیاست حکومت وحدت ملی این است که موضوع مذاکره با طالبان مسلح را دنبال کند تا از این طریق به یک راه حلی سیاسی دست یابد.

 

این اظهارات در حالی مطرح می گردد که به تازه گی گزارش های در مورد اتحاد عبدالرشید دوستم رهبر جنبش اسلامی افغانستان و عطا محمد نور رییس اجراییهء جمعیت اسلامی به هدف تامین امنیت و مبارزه با مخالفان مسلح به نشر رسیده است.

 

پیش از این نیز عبدالرشید دوستم طرحی تحت نام ” دفاع مستقلانه ” را به شورای امنیت ملی افغانستان سپرده بود که بر اساس آن آقای دوستم درنظرداشت تا جهت تامین امنیت و سرکوب مخالفین مسلح دولت در شمال کشور از هزاران جنگجو یک قوت بسازد.

 

اما برخی ازمقامات امنیتی با ایجاد نیروهای مسلح خارج از چوکات ارگانهای امنیتی این کشور مخالفت نشان داده بودند.

 

در عین حال برخی ازکارشناسان افغان نیزمیگویند که هرگونه اقدام در برابر مخالفین مسلح باید درچوکات ارگانهای امنیتی این کشور صورت گیرد.

 

ناظم گل زدران یکتن از این کارشنان گفت:

 

” اگر کسی میخواهد به امنیت افغانستان کمک کند دولت نیروهای کافی در اختیار دارد و امروز مردم به نیروهای امنیتی خود افتخار می کنند. من فکر می کنم به جای پس رفتن به فرهنگ ملیشه سازی اگر ما در فکر تقویه نیروهای ملی خود شویم بهتر خواهد بود. ”

 

با آنکه حکومت افغانستان همواره سعی نموده تا از راه های دیپلوماتیک به مداخله کشورهای همسایه جهت نا آرام ساختن این کشور خاتمه دهد، اما دیده می شود که این تلاش ها نتیجه مطلوبی را در پی نداشته است.

 

کارشناسان و مردم عام به این باور اند که تنها اتحاد میان افغانها، ایجاد روحیه هماهنگی میان نیروهای امنیتی افغان و از بین بردن فاصله میان حکومت ومردم میتواند امنیت را در این کشور تامین کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار