افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 4 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

جنرال دوستم/ مرد اول اخبار رسانه های داخلی

این روزها جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رییس جمهور مرد اول اخبار رسانه های داخلی و برخی رسانه های خارجی شده که با گفته های خود امید را در دل مردم افغانستان زنده می کند!!!

 

وی در هفته های گذشته بارها به طالبان پیغام داده که با شدت عمل هرچه بیشتر علیه آنها می جنگند تا شبه نظامیان را از افغانستان خارج کند. در مقابل طالبان نیز بیکار ننشستند و چند بار به جان جنرال سوقصد انجام دادند که خوشبختانه ناکام بود، هرچند عده ای مدعی هستند این ترورها ساختگی و برای کلان کردن موضوع می باشد.

 

اما جنرال صاحب این بار در گفتگویی با خبرگزاری آناتولی ترکیه، درخواست کرده تا تمام ازبکها و ترکمنهای افغانستان، با عنوان “ترک” معرفی شوند. وی گفته است: در افغانستان ، کلمه ترک از طرف برخی ها پسندیده نمی شود. اما من پیشنهاد می کنم که ترکمنها و ازبکهای افغانستان، با عنوان ترک نامیده شوند.

 

عبدالرشید دوستم که به عنوان نماینده و بزرگ و رهبر قوم ازبک شناخته می شود، اظهار داشته: بهرغم شروع بازسازی در افغانستان، در مناطقی که “ترکها” زندگی می کنند، طرحهای جدی اجرا نمی شود. خواسته ما از رییس جمهوری و نخست وزیر ترکیه، ساخت مدرسه و بیمارستان در مناطقی از افغانستان است که دولت مرکزی به آنها توجهی نکرده است. ترک های افغانستان خیلی عقب مانده اند. در برخی شهرهای ما مدرسه وجود ندارد. من خواهان کمک ترکیه به ترک های افغانستان هستم.

 

محترم دوستم (رهبر دلسوز ترک های افغانستان) افزوده است: باید جوانان ترک (ازبک و ترکمن) تحصیل کنند و بعد از مرگ من، پرچمی را که حمل می کردم به دست بگیرند و این پرچم بر زمین نیفتد. تلاش من این است تا محرومیت هایی را که دولت مرکزی کابل این سالها برای مردم ترک افغانستان رقم زده را برطرف کند تا ترک های کشور جزو پیشرفته ترین اقوام گردند.

 

جنرال همچنین سری هم به سیاست های خارجی زده و گفته است: داعش نه تنها برای افغانستان، بلکه برای آسیای مرکزی و منطقه قفقاز از جمله جمهوری آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان و ازبکستان هم طرح و برنامه دارد. داعش می خواهد کارهایی را که در سوریه و عراق انجام داده است، در این کشورها هم انجام دهد.

 

معاون اول اشرف غنی برای پیشرفت ترک های افغانستان به درخواست از ترکیه بسنده نکرده و دست به دامن روس ها هم شد و گفت: نیروهای امنیتی و نظامی افغانستان برای عملکرد بهتر در میدان جنگ به چرخبال و هواپیمای جنگی نیاز دارد. اکثر سلاح‌های نظامیان افغانستان ساخت روسیه هستند و وجود این سلاح‌ها برای نیروهای افغانستان ضروری است لذا روسیه نباید در جهت تامین تجهیزات جنگی در قبال ما بی‌تفاوت باشد.

 

دوستم ادامه داد: هدف اصلی گروه‌های تروریستی برای جنگ در افغانستان، رسیدن به کوه‌های قفقاز، کشورهای آسیای میانه و روسیه است زیرا در میان آن‌ها تاجیک‌، ازبک، چچنی، روسی و غیره وجود دارد. گروه تروریستی داعش و سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (I.S.I) در تلاش هستند تا امنیت کشورهای آسیای میانه را به چالش بکشند به همین دلیل روسها باید به فکر تجهیز نیروهای افغانستان باشند.

 

به هر حال این گفته های جنرال دوستم طول و تفسیر فراوان دارد که آن را به شما خوانندگان عزیز سایت واگذار می کنیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار