- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

جنرال دوستم: صلح بدون من امکان ندارد!

جنرال دوستم [1]

جنرال دوستم: شورای عالی صلح و نه کسی دیگر بدون حضور من با طالبان صلح کرده نمی‌تواند.

وی در پیامی در مراسم ۵۷۷‌مین ‌سالروز تولد امیرعلی‌شیرنوایی، یکی از شاعران ترک‌تبار و ظهیرالدین محمد بابر، بنیان‌گذار امپراتوری بابریان گفته است که شورای عالی صلح و نه کسی دیگر بدون حضور وی با طالبان صلح کرده نمی‌تواند.

جنرال دوستم افزوده که مذاکره با گروه طالبان در نبود جنرال دوستم امکان پذیر نیست و شورای عالی صلح نمی‌تواند در این زمینه یک جانبه اقدام کند.

وی که از چند ماه به این طرف در ترکیه به سر می‌برد، گفته است که در این کشور بیکار نیست و اوضاع سیاسی افغانستان را به گونه جدی زیر نظر دارد.

جنرال دوستم افزوده که وی برای کشاندن طالبان به میز مذاکرات صلح تجربه کافی دارد و در قدم نخست، مقامات دولتی و رهبران سیاسی باید بین خودشان صلح کنند و اختلافات موجود، برداشته شود.

این اظهارات وی درحالی مطرح می‌شود که اخیراً موضوع صلح با طالبان گرم شده است. چند روز قبل نشست مشورتی با بزرگان قومی و قوماندانان جهادی در کابل برگزار شد.

وی در ادامه از اختلاف بین خود و ریاست جمهوری و جنجال بر سر برکناری عطا محمد نور، اشاره کرده و گفته است که ایتلاف نجات در انتخابات آینده نقش کلیدی خواهد داشت.

معاون اول ریاست جمهوری تأکید کرده که هیچ کسی در صدد تخریب ایتلاف برای نجات افغانستان نباشد و این ایتلاف، بسیار آگاهانه و سنجیده شده تشکیل شده است.

وی بار دیگر گفته است که در آینده نزدیک به کابل برخواهد گشت. این درحالی است که جنرال دوستم پس از دوسیه‌ی احمدخان ایشچی به ترکیه سفر کرد و هنوز برنگشته است.