افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 23 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

جنرال دوستم سال نو را با داعش آغاز کرد!

در اولین روز از سال جدید در شهر مزار شریف ، مراسم بالاکردن علم مبارک (جهنده) مولا علی علیه السلام با حضور مقامات داخلی و خارجی برگزار شد.

 

نوروز و تولد دوباره بهار در کشور ما با نام مبارک حضرت علی (ع) پیوند خورده است، زیرا مردم معتقدند حضرت علی (ع) در روز اول نوروز به خلافت رسید، از این رو جشن نوروز و جشن خلافت امام علی(ع) را با شکوه خاصی گرامی می دارند.

 

با فرا رسیدن بهار، چشم ها همه سوی مزار شریف است. یکی از اصلی ترین جشن های نوروز در کشور ما از شهر مزار شریف آغاز می شود. به همین دلیل هموطنان ما از نقاط مختلف کشور و دیگر نقاط جهان از دیر باز در آغاز فصل بهار خود را به شهر مزار شریف می رسانند و در جوار بارگاه منسوب به مرقد امام علی (ع) جشن های نوروز را با برافراشتن علم در این مکان آغاز می کنند.

 

به همین منظور هزاران تن از مردم کشور صبح روز شنبه در اولین روز سال جدید خورشیدی در شهر مزار شریف با حضور والی بلخ، معاون رییس جمهور و نماینده سازمان ملل علم منسوب به حضرت علی (ع) را به اهتزاز در آوردند.

 

جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رییس جمهوری افغانستان در این مراسم طی سخنانی اعلام کرد که نیروهای وابسته به داعش به ولایت‌های شمالی فاریاب، جوزجان، سرپل و بدخشان رسیده اند.

 

وی گفت: کشورهای همسایه، جامعه بین المللی و مردم افغانستان باید بدانند که این پدیده روز به روز همه ما را تهدید می‌کند. داعش با خانواده‌های خود به این ولایت‌های شمالی آمده‌اند که خطر جدی برای ما هستند.

 

وی با اشاره به اینکه مردم افغانستان از جنگ خسته شده‌اند، گفت که نمی دانیم کدام کشور است که باز جنگ را یک روز بر ما تحمیل می‌کند؟ یک روز به نام طالب و یک روز القاعده. اما تجربه ی ۲۸ سال نظامی من نشان می دهد که تنها راه مقابله با پدیده داعش اتحاد و اتفاق مردم افغانستان است.

 

معاون اشرف غنی به مردم اطمینان داد، با تمام چالشهایی که وجود دارد، پایه‌های حکومت وحدت ملی روز به روز تحکیم می‌یابد و این حکومت روی پای خود خواهد ایستاد.

 

لازم به ذکر است کته زیارتگاه روضه مزار شریف تا 40 شبانه روز پذیرای مردم است که از گوشه و کنار افغانستان و جهان خود را به مزار شریف رسانده اند.

 

کابل هم از مناطق مهم دیگری بود که زیارت سخی در آن انجام می گردد. در کابل نیز پرچم منسوب به مولا علی (ع) توسط علما، روحانیون و پهلوانان کشور در نخستین روز ماه حمل برافراشته شد و تا 40 روز که علم برافراشته است، مردم به زیارت سخی آمده و به نیایش و دعا می پردازند.

 

در شهر هرات نیز مردم این شهر در اولین روز از سال جدید به مساجد و تکایا رفتند و آغاز سال نو را گرامی داشتند. مردم هرات به زیارت مزار «سلطان میر عبدالله الواحد شهید» نواسه امام حسن مجتبی (ع) و بنا به برخی منابع، پدر حضرت عبدالعظیم حسنی رفتند و علم منسوب به امام علی(ع) در آنجا نیز بر افراشته شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار