افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 6 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

جنرال دوستم استعفا بدهد !

برخی از نمایندگان مجلس در نا امنی های اخیر کشور مقامات بلند پایه حکومت را دخیل می دانند. آنها خواهان لغو قرارداد امنیتی میان کابل واشنگتن شدند. این مقاماتت بلند پایه در حکومت چه کسانی هستند که در ناامنی ها دست دارند؟ اگر پارلمان از این موضوع با خبر هستند چرا آنها را افشا نمی کنند؟

 

نصرالله صادقی زاده نیلی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «خط کابل» گفت: حدود هفت ماه از حکومت وحدت ملی می گذرد و کار در دو یا سه عرصه بسیار با کندی و رخوت پیش رفت. نتیجه این کندی هم عامل نا امنی های فراوانی در کشور ما شد. معرفی اعضای کابینه و والی ها با تاخیر فراوانی انجام شد. بخشی دیگر از عوامل ناامنی عدم معرفی وزیر دفاع است. این وزارت در تامین امنیت نقش اساسی را دارد که تا هنوز خالی از وزیر است. موضوع سوم رویکردی است که حکومت جدید در مقابل مخالفان مسلح گرفته است. رییس جمهور آنها را به عنوان مخالفان سیاسی خواند و ازدرجه تروریست ها و دشمنان و تخریب گران افغانستان آنها را پایین آورد. ستون پنجم در نظام ما دارای نقش فراوانی است. بعید است که ارگ ریاست جمهوری از آن مصون مانده باشد.

 

وی دلایل مخالفت حکومتیان با طرح جنرال دوستم برای کاهش نا امنی را این گونه بیان کرد: موضوعی را که جنرال دوستم مطرح کرد تا بیست هزار نیرو آماده می کند و هلمند را از وجود طالبان پاک کند، با دو مخالفت آشکار مواجه شد. یکی از مخالفتها مخالفتهای رقیب های محیطی و محلی جنرال دوستم در شمال افغانستان بود. مخالفت دیگر گذشته نیروهایی که در کنار جنرال دوستم قرار داشتند بود. در زمان نجیب الله یک دیدگاه منفی را متاسفانه با این مجموعه به وجود آمد. برای بخش جنوب افغانستان هم بسیار سخت است که یک بار دیگر جنرال دوستم قشون کشی کند.

 

نیلی، عدم تفاهم در رده های بالای حکومت را موجب به وجود آوردن ناامنی می داند و می گوید: عدم موافقت با طرح جنرال دوستم حاکی از این است که دیدگاه مشترک در رده های بالایی حکومت وجود ندارد و این می تواند باعث تقویت دشمن شود و روحیه نیروهای نظامی ما پایین بیاید. در بسیاری از موارد تحلیل ها این است که نا امنی ها در ولایت های شمالی به کسانی برمی گردد که می خواهند به هرصورتی خواسته هایشان بر سر حکومت تطبیق شود. به هر حال این مسایل به نفع مردم افغانستان نیست. بی تفاوتی حکومت ما در مقابل انتقال نیروهای نظامی و شبه نظامی از جنوب به شمال افغانستان واقعاً پرسش برانگیز است و ما هنوز نتوانستیم برای این موضوع جوابی پیدا کنیم.

 

این نماینده مجلس جنرال دوستم و اعضای حکومت را موظف به پاسخگویی برای ناامنی های اخیر دانسته و افزود: امروز از جنرال دوستم می پرسم که چرا هنگامی به ارگ در قسمت صدارت می رویم احساس می شود پادگان نظامی است. هر طرف نیروهای نظامی با زره های نظامی راه می روند. امروز مناطقی در افغانستان نا امن می شود که جنرال دوستم رای آن مردم را به تیم تحول و تداوم تقدیم کرده است. امروز در مقابل همین مردم چه جوابی داری؟ چه جوابی برای وعده های تامین امنیت آنها داری؟

 

وی ادامه داد: جنرال دوستم باید آنقدر وجدان داشته باشد که حتی از پست خود بگذرد و به رهبران حکومت بگوید که من از مردم خود نمی گذرم و می خواهم در کنار مردم خود باشم نه اینکه جان خود را با هزاران قشون حفظ کنم ولی هر چه بر سر مردم آمد فرقی نداشته باشد. وی بسیاری از رای های مردم را به خود جلب کرده است و مردم به خاطر وی رای های بی شماری داده اند چرا که می خواستند این جنرال امنیت را به کشور بیاورد. اگر اصول این است که مردم زیر پا شوند و افغانستان مرکز تروریست ها شود هیچ اقدامی در مقابل دشمن از حکومت انتظار نمی رود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار