افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 29 سپتامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

جنرال دوستم، کابل را شهرآشوب می سازد

مقر و جایگاهی در ارگ ریاست جمهوری است که برای ریاست اجرایی تیم اصلاحات و همگرایی درنظر گرفته شده بود اما اینک زیر پوتین های لجام گسیخته ازبک ها درآمده است و بیش از دیگر تصرف ها به چشم می آید.

جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رییس جمهور ظاهرا منتخب و در واقع دست نشانده ای که هنوز مراسم تحلیف و سوگند را بجای نیاورده است؛ چنان این روزها مشغول رژه نیروهای نظامی اش در تصرف وزراتخانه ها است که کابل تبدیل به شهرآشوب شده است.

ازبک های تحت امر این فرمانده قدیمی، در قالب شبه ارتشی ها به وزارت خانه های کابل و ارگ ریاست جمهوری تاخته اند و نیروهای شان را مستقر نموده اند و رفته اند؛ این روزهای پایتخت بی شباهت به آنروزهای جنگ داخلی و پیروزی مجاهدین بر ارتش سرخ نیست.

از همه مهمتر، مقر و جایگاهی در ارگ ریاست جمهوری است که برای ریاست اجرایی تیم اصلاحات و همگرایی درنظر گرفته شده بود اما اینک زیر پوتین های لجام گسیخته ازبک ها درآمده است و بیش از دیگر تصرف ها به چشم می آید.

همین جنرال دوستمی که دیروزها همه گمان می کردند در برابر طالبان قد علم کند و داعیه مبارزه همه جانبه با مخالفان مسلح را داشت امروز دم از مذاکره با این گروهک های تروریستی با اجازه اشرف غنی می زند گویی خوی و خصلت حامد کرزی در ارگ واگیر دارد.

در همین راستا با تداوم بدون تحول مذاکرات صلح آمیز برای مصالحه با طالبان جنگ طلب و جنگ افروز، زیر نظر عبدالرشید دوستم رسما شورای عالی صلح اعتبار و ضرورت وجودی خود را از دست خواهد داد و این یعنی تمرکز قدرت در ارگ و دیکتاتوری سنتی.

هرج و مرج کابل در رژه نظامیان ازبک تبار تحت امر معاون اول رییس جمهور، نه تنها امنیت نسبی و سست عنصر پیشین را مستحکم نساخته است که در کشاکش ورود بیش از سه هزار مهمان بلندپایه داخلی بین المللی برای مراسم تحلیف منجر به انفجاری در چهارراهی زنبق کابل و نزدیک ارگ ریاست جمهوری نیز شده است.

این لشکرکشی های شبیه به کشورگشایی معاون اول رییس جمهور جدید فقط دامن تیم اصلاحات و همگرایی و یا مردم ملکی ساکن پایتخت را نگرفته است بلکه عامل تهدید جدی برای اشرف غنی احمدزی در جایگاه ریاست جمهوری و سرور دانش در جایگاه معاونت دوم بشمار می آید.

وای اگر ازبک ها کابل را به تصرف درآورند… وای اگر زور و زر تداوم بدون تحول تیم جدید جای منطق و قانون نیمه و نصفه حکومت کرزی را بگیرد و وای اگر این روزها عبدالرشید دوستم هوای جهاد و جنگ داخلی به سرش بزند و تاخت و تاز را بسوی دیگر وزارتخانه ها نیز بکشاند.

افزون بر تمام این بلایا که بر سر کابل نشینان باریدن خواهد گرفت، حمایت مستقیم و همه جانبه ترکیه از این فرمانده قدیمی، جای پای جاسوسی ها، مداخله ها و رفت و آمدهای سران این کشور را در مسایل سیاسی، نظامی و اقتصادی افغانستان براحتی باز می کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار