افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 15 مارس , 2014 لینک کوتاه خبر :

جنرال دانفورد،از افزایش فشار بر شبکه حقانی خبرداد!

جنرال جوزف دانفورد، فرمانده کل نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان گفته است که در همکاری با نیروهای امنیتی، فشارها بر شبکه حقانی را افزایش خواهند داد.
این اظهارات دانفورد در حالی بیان می‌شود که قرار تا حدود سه هفته دیگر انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی برگزار شود.
شبکه حقانی که از گروه‌های مسلح مخالف دولت افغانستان به شمار می‌رود، بارها اعلام کرده که برای مختل ساختن روند انتخابات پیش رو، دست به انجام حملاتی در خاک افغانستان خواهد زد و مراکز رای‌گیری را برای مردم ناامن خواهد ساخت.
به گزارش آسوشیتد پرس، دانفورد گفته که این فشارها شامل قطع منابع مالی شبکه حقانی و محدود ساختن رفت و آمد اعضای آن خواهد بود.
دانفورد گفت که این اقدام در پاسخ به فعال‌تر شدن شبکه حقانی در ماه‌های اخیر صورت می‌گیرد.
مشکلات امنیتی در کشور از عمده‌ترین چالش‌ها در انتخابات شانزدهم حمل سال آینده، به حساب می‌آید.
اما جنرال جوزف دانفورد با تقدیر از نیروهای امنیتی گفته است که گمان نمی‌کند طالبان و دیگر گروه‌های مسلح مخالف دولت بتوانند انتخابات پیش رو را با چالشی جدی مواجه کنند.
دانفورد گفت:  بعد از اینکه پاسخ و عکس العمل نیروهای امنیتی را در برابر حملات مختلف مخالفان مسلح دیدم، مطمین هستم که آنها می‌توانند زمینه را برای برگزاری یک انتخابات امن و اولین انتقال قدرت دموکراتیک در کشور آماده کنند.
فرمانده نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان، همچنین جزییات بیشتر و تازه‌تری از برنامه امریکا برای حضور در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ ارایه کرد.
همانطور که پیش از این گفته شد، امریکا و ناتو مایل بودند در صورت امضای موافقت‌نامه‌های امنیتی با دولت افغانستان، ۸ تا ۱۲ هزار از نیروهای آنها پس از ختم ماموریت این نیروها در پایان سال جاری میلادی، برای دادن مشورت و همکاری با نیروهای امنیتی در افغانستان باقی بمانند.
به گفته‏‎ی دانفورد،امریکا در نظر دارد حدود چند هزار نیروی خود را برای ادامه جنگ با تروریزم، پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی بگذارد که بیشتر آنها نیروهای ویژه خواهند بود.
وی افزود: دانفورد تمرکز اصلی جنگ با تروریزم، گروه القاعده خواهد بود اما امریکا برای حفظ جان سربازان خود به هرکاری که لازم باشد دست خواهد زد و شبکه حقانی نشان داده یکی از جدی‌ترین و بزرگ‌ترین تهدید‌ها علیه نیروهای امنیتی به حساب می‌آید.
دانفورد مشخص نکرد که آیا این چند هزار نیرو، قسمتی از همان تعداد نیروهایی است که در موافقت‌نامه امنیتی میان افغانستان و امریکا برای باقی ماندن در افغانستان پس از ۲۰۱۴ پیش بینی شده یا افزون بر آنها است.
به نقل از بی بی سی، رئیس جمهور کرزی،تا کنون حاضر به امضای این موافقت‌نامه نشده و مقام‌های امریکایی تهدید کرده‌اند که ممکن است تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج کنند.
دانفورد روز پنجشنبه به اعضای کمیته دفاعی سنای امریکا گفته بود که برای تدوین یک برنامه تازه برای خروج کامل نیروهای امریکایی و تجهیزات نظامی از افغانستان به ۱۰۲ روز وقت نیاز دارد.
در حال حاضر حدود ۳۳ هزار و ۶۰۰ نیروی امریکایی در افغانستان حضور دارند که قرار است تا اواسط تابستان امسال به ۲۰ هزار کاهش پیدا کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار