افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 10 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

جنرال امرخیل: خارجی ها، باید مبارزه با مواد مخدر در افغانستان را جدی بگیرند!

شماری از کارشناسان، می گویند که در کنفرانس توکیو، تنها روی مبارزه با فساد اداری و بهبود حکومت داری تمرکز و بحث مواد مخدر به عنوان یک تهدید جدی برای افغانستان، کنار گذاشته شد.
به گفته آنان، افغانستان تاهنوز در راس کشورهای تولید کننده مواد مخدر به شمار می رود و با خروج نیروهای ناتو در سال 2014 امکان دارد که این امر به یک روند غیر قابل کنترول تبدیل شود.
براساس آمارهای منتشرشده از سوی سازمان ملل متحد، در گذشته، “تولید مواد مخدر در سطح جهان افزایش یافته است و دهقانان در افغانستان و جنوب شرق آسیا به مفاد بیشتر از افزایش قیمت مواد مخدر چشم دوخته اند.”


در گزارشی که از سوی سازمان ملل در ماه جاری (6 سرطان) منتشر شده آمده است:”  حدود 230 میلیون نفر که پنج درصد جمعیت بزرگسال جهان را تشکیل می دهند، در سال 2010 به صورت غیرقانونی مواد مخدر استفاده کرده اند و حدود 27 میلیون نفر نیز به صورت غیرقابل کنترول مواد مخدر استفاده می کنند.”
جنرال امین الله امر خیل آگاه امور نظامی در گفت و گو با خبرگزاری بخدی، در حاشیه ماندن بحث مواد مخدر در نشست های جهانی و نیز عدم مداخله جدی کشورهای حامی افغانستان در راستای ریشه کن کردن این مشکل جهانی را نگران کننده خواند.
امر خیل با متهم کردن شماری از کشورهای خارجی در تجارت مواد مخدر از افغانستان گفت:” رسانه ‌های خارجی بسیار دیر خبرهایی را نشر کردند که گویا خارجی ها نیز در استفاده و تجارت مواد مخدر دست دارند در حالی که از ابتدای حضور خارجی ها، اسنادی وجود داشت که آنان (خارجی ها) در قاچاق مواد مخدر دست دارند.”
امرخیل، می گوید که افغان ها نحوه استفاده های مختلف از انواع مواد مخدر را نمی دانستند اما خارجی ها با آمدن به افغانستان، راه های گوناگون کشت و پروسس این پدیده شوم و مرگبار، رواج یافته است.جنرال امر خیل تاکید کرد که کشورهای خارجی در قاچاق و ترافیک مواد مخدر هماهنگی دارند و به گفته او، جهان باید برای مبارزه با پدیده کشت و قاچاق مواد مخدر با افغانستان همکاری صادقانه داشته باشد.
براساس آمارهای ارایه شده از سوی سازمان ملل متحد، هنوز هم افغانستان، بزرگ ترین میزان مواد مخدر جهان ( درحدود 90 درصد) را تولید می کند و کشور برما در رده دوم قرار دارد.
همچنان، تولید مواد مخدر در سال 2011 در افغانستان، افزایش 61 درصدی داشته است.

 در سال 2010 تولید مواد مخدر در این کشور 3600 تن بود و در سال 2011 به 5800 تن رسیده است. در مجموع در سال گذشته میلادی 7000 تن مواد مخدر در سطح جهان تولید شده است.
نقش استخبارات منطقه
جنرال امین الله امرخیل، استخبارات منطقه را یکی از تشویق کنندگان اصلی کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان می داند.
به گفته او، اسختبارات، بیشتر کوشش را می کند تا اعتیاد به مواد مخدر در کشور افزایش یافته و از سویی هم، ماموران امنیتی افغانستان را به این پدیده شوم معتاد سازد.
به گفته او، استخبارات منطقه تلاش می کند با معتاد کردن “سربازان امینتی” زود تر به اهداف  برسند و این امر مسلم است که ” سربازان معتاد، نیز زود تر رازهای خود را به دشمن می دهد و روحیه مقاومت و جنگ شان کاهش پیدا می کند.”
به گفته امرخیل، قانون نظامی در هر کشوری یک “قانون بسیار خاص است” که در آن، شرایط سختی بالای منسوبان نظامی، وضع شده است.
جنرال امیرخیل، در گذشته، نیروهای نظامی در افغانستان براساس اصول نامه نمی توانستند که چلم، سگرت و دیگر مشروبات منع شده را استفاده کنند.
در همین حال اسدالله سعادتی، نماینده مردم دایکندی در ولسی جرگه می گوید:” زمانی که نیروهای امنیتی، خود در دام مواد مخدر گرفتار شوند، مشخص است که این امر روی امنیت و زنگی مردم افغانستان، پیامد های بسیار مرگ‌ بار و منفی به بارمی آورد.”
سعادتی تاکید کرد :” 95 درصد کل مواد مخدر جهان در افغانستان تولید می شود و بدون شک، بخش زیادی از این مواد، چه از طریق زمین و چه از طریق هوا، به خارج از کشور قاچاق می شود.”
به گفته او، چاق مواد مخدر به خارج از کشور، بدون دست داشتن نیروهای امنیتی، چه در رده های بالا و چه در بخش های پایین، این امر امکان پذیر نیست.
پیشتر مقام ها در ارگ ریاست جمهوری از جمله استاد خلیلی معاون دوم ریاست جمهوری گفته بود که برخی گزارش ها به ریاست جمهوری می رسد که گویا برخی مفام های دولتی در تجارت مواد مخدر دست دارند.

آقای خلیلی خواستار مشخص شدن نام این افراد و نیز محاکمه شان شده بود.
اسدالله سعادتی گفت:” واضح است که هرگاه، نیروهای امنیتی خارجی، داخلی و یا مقامات بلند پایه افغانستان در تجارت مواد مخدر دست نداشته باشند، امکان جابه جایی حتی یک کیلو مواد مخدر هم وجود ندارد.”
به گفته سعادتی، ” افغانستان زمانی مرکز تروریسم بود و اکنون، مرکز کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر شده است که بدون شک، در این امر، مقامات بلند پایه دولتی افغانستان دست دارند.”
نگرانی های سازمان ملل
از سویی، یوری فیدوتوف، رییس اجرایی دفتر مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد می گوید که انواع مواد مخدر، که شامل هیروئین، کوکائین و دیگر انواع مواد مخدر، سالانه جان حدود 200 هزار نفر را می گیرد؛ خانواده ها را از هم می پاشاند و هزاران تن دیگر را بدبخت می سازد.”
در گزارش سازمان ملل، به تمایل استفاده رو به افزایش از ترکیبات مواد مخدر و استفاده غیر بهداشتی از مواد مخدر تجویزی نیز اشاره شده است که به گفته گزارش، پیامدهای ناگواری در پی دارد.

به گفته دفتر مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل، بیشترین استفاده را در سطح جهان  را چرس دارد که شمار استفاده کنندگان آن به 224 میلیون نفر می رسد.
اروپا بزرگ ترین بازار چرس در جهان است که بخش زیادی از آن از کشورهای جهان سوم مانند افغانستان و ماراکو وارد می شود.

 


 بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار