افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 1 فوریه , 2015 لینک کوتاه خبر :

جلوی خروج جوانان را بگیرید!

قسمی که من در جریان هستم. تعدادی خیلی از جوانان ما در حال خارج شدن از کشور با هزنیه خیلی بالا هستند و خودشان زندگی خودشان را دچار هر نوع ذلت خواری، مردن، غرق شدن و غیره می سازند.

 

شروع بدبختی، همینکه از کابل حرکت می کنند آغاز می شود. شما یک بار بروید نیمروز، حالی تعدای از جوانانی که از ایران برگشت خوردند را مشاهده کنید که در چه حال هستند شما در جریان هستید که کشور ایران… پس با ما چه خواهد کرد؟

 

جوانان مان با بسیار بدبختی و مشکلات خود را تا دروازه ترکیه می رسانند با بسیار وحشت ترس ده ها ساعت پیاده روی در کوها سربه فلک ترکیه که همیشه خطر است پیاده مسیر را طی می کنند، بالاخره خود را نزدیک دریای یونان ترکیه با بسیار دشواری و هزینه هنگفت پولی می رسانند، بعد از دریای ترکیه به یونان رد می شوند، 50 درصد شانس زنده ماندن دارند.

 

در این شش ماه گذشته 560 تن از هموطنان من غرق شدند اکثریت شان جوان 20 ساله بودند. در این دریای وحشت با هزار دشواری و گرسنگی و تشنگی خود را به شهر آتن که تجمع بزرگی از هموطنان مان در آنجا است می رسانند که مردم این شهر هم مردم سابق نیستند کاملا به چهره خشن طرف مهاجر نگاه می کنند با این همه مشکلات که طی کردند فقط ده درصد راه را تمام کردند.

 

90 درصد مشکلات های دیگر هنوز باقیمانده است. از جمله رد شدن به ایتالیا که با قیمت جان بعضی تمام می شود. بعد تقاضایی پناهندگی 80 درصد رد می شوند مثل اینکه انبوهی از مشکلات های دیگر که ذکر کردن اش خارج از چوکات ادبی است از اینجا است که بدبختانه مشکلات های روحی، جسمی، روانی، بدن جوانان ما را می گیرد که علاج آن هم خیلی دشوار است.

 

چندی پیش سفری چند روزه داشتم به یونان و ایتالیا خیلی از جوانان ما در بدبختی و مشکلات هستند اکثریت شان تکلیف های جسمی و روانی نداری بیکاری دربدری و غیره پیدا کرده اند. دولت های این کشورها مصروف مشکلات خود هستند. هیج نوع همکاری با مهاجران صورت نمی گیرد. به عنوان یک شهروند افغانستانی از شما تفاضا می کنم که اگر شما بزرگان جلوه این فاجعه انسانی که بالای جوانان مان آمده نگیرید این بیشتر می شود و بعد دامنگیرکشور ویران شده ما می شود.

 

به نظر من شما یک تبلیغ ملی راکه جلوی خروج جوانان ما را بگیرید به راه اندازید به امید اینکه شما بتوانید کاری کنید در این عرصه تعدادی مردم ما که در این کشورهای اروپایی بلاتکلیف و در مشکلات گیر ماندند به بیش از 65 هزار جوان است که از تمامی اقوام افغانستان هستند. جوانان از قوم پشتون 40 درصد، جوانان فارسی زبان 55 درصد و دیگرها 5 درصد اگر شما کاری نکنید این ها دچار هر نوع تکلیف شده بعد این کشورها دوباره به افغانستان برگشت می دهند. در آن وقت است که جوان های که سالم خارج شدن با هزار تکلیف می آیند. آن وقت است که تمام جرایم و اغتشاشات در کشور زیاد می که غیر قابل کنترل می باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار