افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 28 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

جلوگیری از فساد در قسمت ترازو های تناژ بلند در شاهراه ها

تلاشها به هدف جلوگیری از فساد در قسمت ترازو های تناژ بلند در شاهراه ها آغاز شده است.

 

وزارت فواید عامه افغانستان تلاش می ورزد که به هدف جلوگیری از فساد و تخریب پیش از وقت سرک ها در شاهراه های بزرگ، کارمندان ترازو های تناژ بلند را تبدیل و به جای آنان افراد جدید که با زورمندان ارتباط نداشته باشند را به کار استخدام نماید.

 

محمود بلیغ وزیر فواید عامه دیروز به خبرنگاران گفت: این تصمیم در جریان هفته جاری عملی می گردد.

 

آقای بلیغ تائید می کند که در حال حاضر در تمام ترازوهای تناژ بلند در شاهراه های بزرگ کشور فساد وجود دارد و برای جلوگیری از آن اقدامات لازم صورت می گیرد:

 

“با شما هم عقیده استم که متأسفانه در ترازو های ما فساد وجود دارد، پلانی که در قسمت از بین بردن این مشکلات داریم در دو محور است.

 

یکی مساله دیجیتالیز کردن ترازو ها است، پلانی دیگر که ما داریم انشالله از همین هفته تطبیق اش را شروع خواهیم کرد مساله این است ما پروسونل که در این ترازو ها کار می کنند آنها را مکمل تبدیل می کنیم بدون استثنا، انشالله افراد نو که هیچگونه وابستگی به افراد زور گو نخواهند داشت و سعی می کنیم که با همین دو مکانیزم یک بخشی از مشکلات که ما در ترازو ها خود داریم انشالله می توانیم که برطرف نمائیم.”

 

این اظهارات در حالی مطرح می گردد که قبل از این، شکایاتی از افزایش فساد در ترازو های تناژ بلند در شاهراه های بزرگ کشور صورت گرفته بود.

 

یک بخشی از این شاهراه ها مسیر کابل – جلال آباد است که تاجران و راننده گان همواره شکایت داشته و گفته اند که کارمندان ترازوهای تناژ بلند از آنان غیر قانونی پول می گیرند.

 

وزیر فواید این اظهارات را در حالی مطرح می کند که چهار هفته قبل به اساس فرمان رئیس جمهور هییتی به ولایت ننگرهار سفر کرد تا در مورد موجودیت فساد در بندر تورخم، تحقیق نماید.

 

اما مطیع الله خروتی کارشناس افغان می گوید، به جای تغییر و تبدیلی افراد جهت جلوگیری از فساد در شاهراه های کشور، نظارت افزایش یابد:

 

“این یک اقدام خوب در رابطه جلوگیری از فساد است که افراد و اشخاص تبدیل شوند اما در این جا افراد مسلکی نیاز است که قبلاً در این بخش کار کرده باشند.

 

من فکر می کنم که این کار باعث ایجاد مشکلات می شود بهتر این است که یک سیستم منظم نظارتی را ایجاد کنند.

 

به صورت منظم اگر هر ساعت امکان ندارد روز سه بار از آنها گزارش بخواهند.

 

اگر سیستم گزارش دهی را فعال کنند من فکر می کنم به جای اینکه افراد و اشخاص تغییر و تبدیل کنند این سیستم بسیار موفق است.”

 

افغانستان کشور محاط به خشکه است و تاجران بیشتر اموال شان را از طریق زمین انتقال می دهند.

 

کارشناسان می گویند که در شاهراه های کشور باید در کنار تامین امنیت در بخش ترازوهای تناژ بلند نظارت جدی صورت گیرد تا از یک سو از تخریب سرک ها جلوگیری شود و از سوی دیگر جلو فساد گرفته شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار