افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 28 دسامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

جلسه کمیسیون عالی مبارزه علیه مواد مخدر و مُسکرات برگزارشد

سلامت عظیمی

جلسه کمیسیون عالی مبارزه علیه موادمخدر و مُسکرات، توسط وزارت مبارزه علیه مواد مخدر برگزار گردید و روی مسایل گوناگون صحبت شد و تصامیم لازم گرفته شد.

نخست پوهنوال سلامت عظیمی وزیرمبارزه علیه مواد مخدر صحبت نموده گفت: هفته گذشته هم ما و شما شاهد تطبیق جزوی از پلان ملی عمل مبارزه علیه مواد مخدر که عبارت از افتتاح شفاخانه 150 بستر تداوی معتادین زن و جمع آوری 400 تن معتاد بی سرپناه از شهر کابل بخاطر تداوی و آموزش حرفه بود، بودیم.

 

مطابق اجندا نخست روی قاچاق 9 قلم ادویه تحت کنترول که داخل افغانستان قاچاق میشود بحث و گفته شد: اگر مسوولیت وارد کردن این 9 قلم مواد تحت کنترول را یک اداره دولتی مثل تصدی فارمسی به دوش بگیرد و با یک نشان خاص به بازار عرضه نماید ما میتوانیم از قاچاق آن تا حدی جلوگیری کنیم که خانم ناجیه طارق معین وزارت صحت عامه این موضوع را به نفع دولت خواند و علاوه نمود که در جلسه وزارت صحت عامه مطرح و تصمیم نهایی را به سمع کمیسیون خواهد رسانید.

 

همچنان موضوع جلوگیری از فروش مواد مخدر در شهر کابل و مسوولیت پذیری حوزه های امنیتی که مطابق قانون مکلف به مبارزه علیه آن هستند نیز مورد بحث قرار گرفت که آقای بازمحمد احمدی معین مبارزه علیه مواد مخدر وزارت امور داخله گفت: موضوع را تعقیب نموده و عنقریب جلسه ای با اشتراک تمام مسوولین امنیتی شهر کابل در مقر گارنیزیون کابل برگزار می‌گردد.

 

در این جلسه شامل سازی هفته بسیج ملی علیه مواد مخدر در تقویم کشور نیز مورد بحث قرار گرفت  و وزیرمبارزه علیه مواد مخدر گفت: ما بخاطر شامل سازی این هفته در تقویم جهانی هم با مسوولین مربوطه سازمان ملل صحبت نموده ایم و آنها خوشبینی نشان داده اند که قرار شد نخست بخاطر شامل سازی این هفته در تقویم کشور در سال آینده با مراجع مربوطه صحبت و نهایی شود.

 

در اخیر تمام اشتراک کننده‌گان نظریات و پیشنهادات خود را در رابطه با موضوعات مطرح شده اظهار نموده موضوع گرفتاری خورده فروشان را جدی عنوان نمودند

 

ایشان گرفتاری خورده‌فروشان را نشانه تعهد حکومت وحدت ملی در راستای مبارزه علیه مواد مخدر خوانده ابراز امیدواری نمودند که روزی شاهد نابودی کامل مواد مخدر از کشور باشند.

 

همچنان وزیر مبارزه علیه مواد مخدر جدن هدایت داد که در جلسه کمیسیون عالی مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر باید معینان اشتراک نمایند که صاحب صلاحیت هستند و به زودترین فرصت یک مسئله را میشود نهایی کرد و اگر در آینده هم در این خصوص کم کاری شود جلسه برگزار نخواهد شد.

 

قابل یادآوری است که این جلسه به تاریخ 7 جدی سال 1395 خورشیدی با اشتراک پوهنوال سلامت عظمی وزیرمبارزه علیه مواد مخدر، بازمحمد احمدی معین مبارزه علیه مواد مخدر وزارت امور داخله، خانم ناجیه طارق معین وزارت صحت عامه، نماینده‌گان اداره مستقل ارگانهای محل، ریاست عمومی امنیت ملی، وزارت امور خارجه، ثارنوالی اختصاصی مبارزه علیه مواد مخدر، گُمرکات، وزارت زراعت، وزارت اطلاعات،  فرهنگ، وزارت حج و اوقاف و سایر مسوولین وزارت مبارزه علیه مواد مخدر در این وزارت برگزار گردید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار