افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 4 آوریل , 2017 لینک کوتاه خبر :

جلسه هماهنگی محو مزارع کوکنار در ولسوالی سُروبی برگزار شد.

 

وزارت مبارزه علیه مواد مخدر، جلسه هماهنگی محو مزارع کوکنار در ولسوالی سروبی کابل را در مقر ولایت کابل و به اشتراک پوهنوال سلامت عظیمی وزیر مبارزه علیه مواد مخدر برگزار نمود.

پوهنوال سلامت عظیمی وزیرمبارزه علیه مواد مخدر گفت: مواد مخدر درد مشترک همه مردم افغانستان است، ما تلاش های زیادی نمودیم و اکنون نیز تلاش‌ها جهت محو مزارع کوکنار و نجات مردم از شر این پدیده‌ی شوم جریان دارد.

 

ایشان افزود: موجودیت مواد مخدر، امنیت و حاکمیت ملی ما را با خطر مواجه ساخته و در تمام عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی، ما را با چالش روبرو نموده است.

 

وزیر مبارزه علیه مواد مخدر گفت: به اساس پلان که قبلن بخاطر تخریب مزارع کوکنار در 21 ولایت ساخته شده و توسط رییس جمهور منظور گردیده است، یکی از ولایت های که شامل این پلان است و باید صفر گردد، کابل می‌باشد که در ولسوالی سروبی این ولایت کوکنار کشت می‌گردد.

 

خانم عظیمی علاوه نمود: موجودیت کشت کوکنار در پایتخت افغانستان صدمه بزرگی به اعتبار دولت می‌زند و این موضوع باعث جسور شدن دشمنان مردم افغانستان در تمام ابعاد می‌گردد.

 

ایشان در مورد صفر شدن کشت در کابل ابراز امیدواری نموده از تمام اداره های امنیتی و سکتوری  جدن خواهش نمود تا بخاطر عاری ساختن ولایت کابل از کشت کوکنار و مواد مخدر از هیچ‌گونه تلاشی دریغ ننمایند و در مقابل، وزارت مبارزه علیه مواد مخدر نیز از هیچ نوع همکاری، با آنان دریغ نخواهد کرد.

 

آقای حامد اکرم والی کابل، کابل را خانه مشترک همه مردم افغانستان عنوان نموده گفت: در کنار سایر مشکلات که با آن روبرو هستیم یکی آن مواد مخدر و کشت کوکنار است که بدون شک یکی از عوامل جدی ناامنی در شهر کابل است.

 

ایشان علاوه نمود: مواد مخدر در ولایت کابل، صِرف در یک ولسوالی سروبی کشت کوکنار صورت می‌گیرد که ما قبلن مطابق پلان برنامه های آگاهی دهی زیادی بخاطر عواقب این کار برایشان گرفتیم و حالا زمان آن است تا قانون تنفیذ شود، ما بزرگان و متنفذین این ولسوالی را از تصمیم رییس جمهور قبلن آگاه نمودیم.

 

والی کابل علاوه نمود: تروریسم و مواد مخدر دو نام بد هستند که در سراسر دنیا تمام مردم افغانستان را از مقام تا عام بدنام نموده است.

 

ایشان ضمن ابراز آماده‌گی همه جانبه ولایت کابل؛ از وزارت مبارزه علیه مواد مخدر و سایر ارگان‌های ذیربط خواست تا در صفرسازی و عاری ساختن پایتخت افغانستان از کشت کوکنار و مواد مخدر، ولایت کابل را یاری رسانند.

 

ولسوال سروبی طی سخنانی، آمار مخالفین را در این ولسوالی بیشتر از سه صد نفر عنوان  نموده گفت: این در حالی است که تمام نیروهای امنیتی مستقر در سروبی 600 نفر و در ولایت کابل هژده هزار نفر می‌باشند و اگر نیروهای امنیتی طی یک پلان جامع بخواهند، هم می‌توانند تمام مزارع کوکنار را تخریب نمایند  و هم امنیت این ولسولی تامین می‌گردد.

 

سیدنجیب الله احمدی رییس سروی وزارت مبارزه علیه مواد مخدر در مورد کشت مواد مخدر در ولسوالی سروبی معلومات داده افزود: در سروبی از سال 2007 تا اکنون کشت کوکنار صورت می‌گیرد که امسال بالاتر از 400 هکتار کشت در این ولسوالی داریم که از لحاظ کیفیت و کمیت محصول، بالاترین محصول و بهترین کیفیت مواد مخدر افغانستان را دارد.

 

رییس پولیس معینیت مبارزه علیه مواد مخدر وزارت امور داخله، معاون قومندانی امنیه و نماینده‌گان مردم در شورای ولایتی کابل نیز صحبت نموده گفتند: نیروهای پولیس ملی با پشتیبانی اردوی ملی قادر به محو مزارع کوکنار در سروبی می باشند که نیاز به هماهنگی به‌موقع می‌باشد.

 

باید گفت که این جلسه روز گذشته به اشتراک پوهنوال سلامت عظیمی وزیرمبارزه علیه موادمخدر، حامد اکرم والی کابل، نماینده معنیت مبارزه علیه مواد مخدر وزارت امور داخله، نماینده قومندانی امنیه کابل، وکلای شورای ولایتی کابل، ولسوال سروبی و سایر مسوولین در مقر ولایت کابل برگزار شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار