افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 15 مارس , 2017 لینک کوتاه خبر :

جلسهٔ فوق‌العاده ریاست اجراییه کشور با نهادهای سکتوری

عبدالله عبدالله

داکتر عبدالله عبدالله روز گذشته در یک جلسهٔ فوق‌العاده با نهادهای سکتوری وضعیت اقتصادی، تجارتی و چگونگی حمایت از سرمایه‌گذاران را به‌بحث و بررسی گرفت.

براساس آخرین فیصلهٔ شورای وزیران این برنامه روز گذشته با حضور وزرای اقتصاد، انرژی و آب، ترانسپورت و هوانوردی، معاون ارگان‌های محل، معاون وزارت تجارت و صنایع، معاون اتاق‌های تجارت و صنایع، رییس اول سیاسی وزارت خارجه و رییس سرحدی این وزارت برگزار شد.

 

در نخست، محمد قربان حقجو معاون وزارت تجارت و صنایع در گزارش خویش از وضعیت تجارتی و اقتصادی کشور گفت که پس از بسته شدن بنادر پاکستان، بیشترین ضرر را پاکستانی‌ها متقبل شده‌ است.

 

به گفته او، صادرات افغانستان به پاکستان روزانه 5 میلیون دالر و از پاکستان دوصد میلیون دالر می‌باشد.

 

معاون وزارت تجارت و صنایع برای حل بینادین این مسئله تقویت گزینه‌های بدیل و تولیدات داخلی را پیشنهاد کرد.

 

سپس حمیدالله بتاش وزیر ترانسپورت و هوانوردی اظهار داشت که اخیرآ با مسدود شدن مرزهای پاکستان، عواید گمرگ ولایت‌های هرات، نیمروز و فراه 40 درصد افزایش یافته است.

 

او افزود که در حال حاضر تقویت تجارت و تبادلهٔ کالاها از طریق کشورهای آسیای میانه، ایران و ازبکستان بسیار مهم تلقی می‌گردد که مشکل واردات و صادرات به صورت بنیادین حل شود.

 

همچنین اسدالله ضمیر وزیر زراعت و مالداری گفت که این وزارت برای خودکفایی سبزی‌جات کشور نیازمند 30 میلیون دالر می باشد تا به تعداد 2000 سبزه‌خانه و ذخیره‌گاه‌های پیاز و کچالو را ایجاد نماید. او دراین زمینه خواستار همکاری رهبری حکومت وحدت ملی شد.

 

در ادامه برنامه، خان جان الکوزی معاون اتاق‌های تجارت و صنایع گفت که حکومت برای تقویت صادرات و واردات کالاها، سهولت‌های گمرگی را افزایش دهد؛ زیرا با این کار مبادلات تجارتی افغانستان با کشورهای ایران و ازبکستان افزایش می‌یابد.

 

داکتر عبدالله عبدالله خطاب به نهادهای سکتوری تاکید کرد که تقویت مبادلات تجارتی و ترانزیتی با کشورهای ایران و ازبکستان بسیار حیاتی است تا مشکل ترانزیتی و تجارتی در طولانی مدت حل شود.

 

رییس اجراییه کشور به وزارت‌های سکتوری و نهادهای مسوول وظیفه سپرد که در زمینهٔ حمایت از سرمایه‌گذاران، تقویت صنایع داخلی، بررسی گزینه‌های بدیل، حل مشکل تراتزیتی و تجارتی اقدام لازم را روی‌دست گیرند.

 

در اخیر داکتر عبدالله عبدالله به مسوولان نهادهای ذیربط هدایت داد که در جلسهٔ مشترک تمام مسائل را بررسی نموده و گزارش دهند تا تصامیم لازم اتخاذ گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار