افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, خبر ویژه 4 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 3 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

برگزاری جشن هفته وحدت در كابل

جشن با شكوه هفته وحدت و گرامی داشت میلاد پیامبر بزرگ اسلام (ص)، همزمان با دهه مبارك فجر انقلاب اسلامی ایران، در كابل پایتخت افغانستان برگزار شد.

 

شورای اخوت اسلامی افغانستان با برگزاری جشن باشكوهی به مناسبت هفته وحدت و میلاد پیامبر رحمت (ص)، كه با استقبال كم نظیری روبرو شد به لزوم وحدت بیش از پیش مسلمانان تاكید كرد.

جشن نور و رحمت به مناسبت هفته وحدت امروز در كابل با حضور روحانیون و علما، اندیشمندان، مقامات و اعضای پارلمان افغانستان، دانشجویان و جمع بسیار زیادی از مردم افغانستان در كابل برگزار شد.

در این مراسم نورانی، سخنرانان در باره فضایل پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص) سخن گفتند و لزوم وحدت و هوشیاری مسلمانان در برابر دسیسه های دشمنان، تاكید كردند.

‘حسن المآب برهان امیری’ رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان در این مراسم گفت: اسلام، رهبری جهان را بر عهده می گیرد، چون دین رحمت و برابری و عدالت است.

برهان امیری در عین حال با تاكید به لزوم هوشیاری مسلمانان در برابر دسیسه های دشمنان، مردم افغانستان و مردم جهان را به هوشیاری در برابر استعمار و استكبار جهانی فرا خواند و وحدت را یگانه راه پیروزی حق بر باطل دانست.

رییس شورای اخوت اسلامی افغانستان به كسانیكه آلت دست دشمنان قرار می گیرند هشدار داد و گفت مسلمانان با وحدت و برابری باید بر اوضاع آگاه باشند و تفرقه افكنان را شناسایی كنند.

امیری ترورهای به ظاهر مذهبی در عراق، پاكستان و لبنان را به شدت محكوم كرد و آنرا توطئه دشمنان اسلام برای ایجاد تفرقه بین مسلمین خواند.

رییس شورای اخوت اسلامی حادثه جانسوز عاشورای كابل را نیز دردناك توصیف كرد و گفت: دشمنان اسلام تلاش كردند با حمله به مسلمانان در عاشورای حسینی در افغانستان، جنگ مذهبی و تفرقه افكنانه به راه بیاندازند اما مردم افغانستان با هوشیاری این توطئه شوم را نیز مانند بسیاری دیگر از توطئه ها خنثی كردند.

‘ قربانعلی عرفانی’ رئیس حزب وحدت ملت افغانستان و عضو پارلمان این كشور نیز در این مراسم، دین اسلام را دین جهان گستر، عدالت خواه دانست و گفت حضرت محمد (ص) پیامبر آور و فرستاده خدا بود كه دین اسلام كه یگانه راه كمال و آزادی انسان و برقراری عدالت در جهان است، معرفی كرد.

مولوی ‘تاج محمد مجاهد’ استاندار كابل در حكومت طالبان نیز در این مراسم با گرامی داشت هفته وحدت خواستار تحقیق در رابطه با كشتار روز عاشورای حسینی در كابل شد و گفت: ما نباید از كشورهای غربی، آمریكا و اروپا انتظار داشته باشیم كه عاملان این حادثه را دستگیر كنند و برای ما دولت اسلامی، تشكیل دهند.

‘محمد محقق’ رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان نیز در این مراسم خواهان وحدت، برادری و یكپارچگی جهان اسلام در برابر كفر و استكبار شد و گفت: چه جهان بخواهد و یا نخواهد اسلام روزی بر كل جهان حاكمیت پیدا خواهد كرد و عدالت اسلامی جهان را فرا خواهد گرفت.

در پایان این همایش با شكوه دیگر سخنرانان شیعه و اهل تسنن نیز به لزوم وحدت تاكید كردند و اسلام را یگانه راه نجات بشریت از ظلم و بی عدالتی دانستند.

شركت كنندگان در پایان این مراسم با انتشار بیانیه ای وحدت و برادری بین مسلمانان را اصلی دانستند كه دشمنان آن را هدف قرار داده اند.

در این بیانیه با ابراز انزجار از دسیسه های استعمار و استكبار و تاكید بر لزوم شناسایی عاملان كشتار مردم بی دفاع در روز عاشورای كابل، مزارشریف و قندهار، ضرورت هوشیاری مسلمانان در مقابله با توطئه های دنیای سرمایه داری و استكبار خواسته شد.

در بخش دیگری از این بیانیه از كشتار مردم غیر نظامی و بی دفاع افغانستان به دست نظامیان خارجی و آمریكایی به شدت ابراز انزجار شد.

دستگیری و محاكمه نظامیان آمریكایی توهین كننده به اجساد در افغانستان نیز از دیگر بندهای بیانیه جشن بزرگ وحدت در كابل پایتخت افغانستان بود.

 

 

منبع:http://www.irna.ir/

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار