افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 4 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

جرمنی از حمله بر سفارت این کشور در کابل خبر نداشته است!

والتر هاسمن

سفیر جرمنی راپور‏ های را مبنی بر این که از حمله بر سفارت این کشور در کابل از پیش اطلاع داده شده بود، رد کرد.

والتر هاسمن، می‏گوید که اگر چنین اطلاعاتی میداشت، هم تعمیر سفارت و هم اطراف آن را به گونۀ کامل تخلیه می کردند.

وی در این باره می‎گوید: ما یک ارزیابی از تعمیر سفارت مان داشتیم، و درک کردیم که باید تعمیر اصلی را که در کنج قرار دارد تخلیه کنیم و این کار را انجام نیز دادیم. در صبح روز انفجار، تمامی کارمندان من در تعمیر دیگر سفارت بودند. ببینید، هرگاه ما دربارۀ این حمله می دانستیم، ما هردو تعمیر به شمول اطراف سفارت را تخلیه می کردیم؛ بنابر این در بارۀ این حمله چیزی نمی دانستیم. اما، ما می دانستیم که تهدید مداوم در برابر ما و نهادهای دولتی افغان در بیرون از سفارت وجود دارد و ما تا حد توان کوشیدیم مواظب باشیم، اما نمی دانستیم در صبح همان روز حمله انجام می شود.

در همین حال، سرپرست سفارت ایالات متحده در کابل می‏‎گوید که هرگاه انتحار کننده می توانست از ایست تلاشی در چهارراه زنبق بگذرد، امکان داشت سفارت امریکا با فاجعه روبه رو می‎شد.

هوگو لورنس، سرپرست سفارت امریکا در کابل بیان داشت: اجازه بدهید از نیروهای قهرمان قدردانی کنیم که برای حفاظت همه، خود شان را فدا کردند و حتی سفارت ما را از یک فاجعۀ کلان نجات دادند و به نماینده گی از مردم امریکا تسلیت خود را عرض می دارم، افتخار دارم با خانواده‏ های قهرمان افغان قراردارم.

پس از این حمله، سفارت جرمنی در کابل بسته شد و بسیاری از کارمندان آن از کابل بیرون شدند.

والتر هاسمن سفیرجرمنی درافغانستان در این باره اظهار داشت: این عمل غیرانسانی ظالمانه، نه هم از رهگذر سیاسی و نه هم از رهگذر مذهبی توجیه شده می تواند. جرمنی در کنار دوستان افغانش خواهد ماند. ما همکاری مان را ادامه خواهیم داد. ما حمایت مان را از حکومت افغانستان در شرایط بسیار بسیار دُشوار امنیتی ادامه خواهیم داد. ما به بازسازی سفارت مان مصمم هستیم. ما این جا می‏مانیم.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار