افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 2 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

جدایی بین دهلی نو و کابل و چشم روشنی اسلام آباد

تزلزل سیاسی در تصمیمات اشرف غنی و تناقض گویی جنرال دوستم که روزی طالبان را فرزند افغانستان می داند و روز دیگر دشمن مردم، باعث شده تا دیگر حتی هند نیز حاضر به امضای پیمان همکاری استراتژیک با دولت اشرف غنی نشود تا جدایی بین دهلی نو و کابل باعث چشم روشنی اسلام آباد گردد.

 

داکتر اشرف غنی یکبار دیگر با عقب نشینی از مواضع خود نسبت به پاکستان که پیش از این گفته بود حملات انتحاری کابل از اسلام آباد برنامه ریزی می شود، در دیدار با والتر شتاین مایر وزیر خارجه آلمان گفت: مواضع ما در برابر پاکستان روشن، دقیق و سنجیده شده می باشد. به هیچ کسی اجازه فعالیت از خاک افغانستان بر ضد پاکستان داده نمی شود، اما از پاکستان نیز تقاضای ما این است که مانع کسانی شوند که از خاک پاکستان بر ضد افغانستان فعالیت می نمایند.

 

از طرف دیگر جنرال دوستم که از فاریاب به کابل بازگشته، درکنفرانس مطبوعاتی با اشاره به اینکه پاکستان چهار بمبگذار انتحاری را برای ترور وی اعزام کرده بود، اظهار داشت: انتخاب ملا اختر منصور به عنوان رهبر جدید طالبان توسط اسلام آباد انجام شده و سرویس های اطلاعاتی پاکستان به طور مستقیم درتحولات ومسایل رهبری طالبان دست داشتند.

 

معاون اول اشرف غنی ارتش و سازمان استخبارات پاکستان را به دست داشتن در قتل شهروندان بی گناه و رهبران افغانستان متهم کرد و افزود: پاکستان دشمن افغانستان است و جامعه جهانی باید بر علیه این کشور اعمال فشار کنند و بدانند که دشمنان افغانستان، دوستان پاکستان هستند و دوستان افغانستان، دشمنان پاکستان هستند.

 

این تزلزل سیاسی در تصمیمات اشرف غنی و تناقض گویی جنرال دوستم که روزی طالبان را فرزند افغانستان می داند و روز دیگر دشمن مردم، باعث شده تا دیگر حتی هند نیز حاضر به امضای پیمان همکاری استراتژیک با دولت اشرف غنی نشود تا جدایی بین دهلی نو و کابل باعث چشم روشنی اسلام آباد گردد

 

لازم به ذکر است که افغانستان و هند در سال 2011 میلادی، پیمان همکاری استراتژیکی را به امضا رساندند اما اکنون دهلی‌نو اعلام کرده قادر به برگزاری نشست شورای همکاری استراتژیک به ریاست سوشما سواراج وزیر خارجه هند و صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان نیست.

 

ظاهرا سواراج در کنفرانس همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای که قرار است در سوم و چهارم ماه سپتامبر سال جاری میلادی در کابل برگزار شود، نیز شرکت نمی‌کند. البته اکنون مدت 3 سال است که کابل و دهلی‌نو نتوانسته اند یک نشست را برگزار کنند که این مسله تفاهمنامه همکاری را زیر سوال برده است.

 

این بدان معنا است که اشرف غنی اسلام آباد را به دهلی نو ترجیح می دهد که البته از همان روز اول این موضوع کاملا روشن بود. اما اینکه وی با چه استدلالی پاکستان را به هند ترجیح می دهد واقعا جای سوال دارد زیرا طی این سالها بارها و بارها مردم افغانستان از هندی ها خدمت و سازندگی دیده اند و از پاکستانی ها خیانت و خرابکاری. ولی باز هم سران ارگ کابل پاکستان را بیشتر می پسندند که معلوم نیست از ترس سازمان استخبارات پاکستان است یا بخاطر رشوت های شیرین اسلام آباد.

 

به هر حال آنچه تجربه نشان داده همان کلام جنرال دوستم است که دشمن افغانستان، دوست پاکستان است و دوست افغانستان، دشمن پاکستان. هرچند که وی مجبور است از نظرش برگردد چرا که نمی تواند بگوید اشرف غنی به عنوان دوست صمیمی و متحد قدیمی پاکستان، دشمن افغانستان است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار