افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 6 اکتبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

جایگاه پاکستان در دولت اشرف غنی کجا است؟

این ابراز احساسات پاکستان را که ادعا می کند ثبات و رفاه و آبادانی افغانستان برای اسلام آباد بسیار مهم است، بگذارید در کنار این مطلب که ذبیح الله مجاهد که تمام این مدت به دروغ می گفته در کابل بوده، در ولایت سند پاکستان مستقر می باشد و همچنین موضوع اعزام نیرو از سوی طالبان پاکستانی به گروه داعش.

  

پس از امضای توافقنامه ی امنیتی میان دولت باراک اوباما و دولت اشرف غنی احمدزی، پاکستان نیز از امضای این پیمان که اجازه می دهد تقریبا 12 هزار نظامی آمریکایی و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) فراتر از سال 2014 میلادی در کشور ما بمانند، استقبال کرد.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان در این باره گفت: اسلام آباد از هر ابتکاری با هدف برقراری ثبات در همسایه غربی‌ ما حمایت می کند زیرا صلح پایدار منافع ما را تامین می کند. وی افزود: افغانستان یک کشور مستقل است. این حق آنها است که موافقتنامه هایی را با هر کشوری منعقد کنند. ما به نوبه خود، بهترین ها را برای افغانستان آرزومندیم و به کمک همه تلاش ها تا حد امکان برای برقراری ثبات، صلح و رفاه در افغانستان ادامه خواهیم داد.

این ابراز احساسات پاکستان را که ادعا می کند ثبات و رفاه و آبادانی افغانستان برای اسلام آباد بسیار مهم است، بگذارید در کنار این مطلب که سخنگوی طالبان افغانستانی که تمام این مدت به دروغ می گفته در کابل بوده و در ولایت سند پاکستان مستقر می باشد و البته اعزام نیرو از سوی طالبان پاکستانی به گروه داعش.

با این توضیحات که: اشتباه سخنگوی طالبان در توییتر مخفیگاه وی را فاش کرد و نشان داد که وی در پاکستان است. ذبیح الله مجاهد که خود را سخنگوی طالبان معرفی می‌کند از جمله اعضای طالبان است که مخفیانه زندگی می‌کند، اما همواره تاکید داشته است که در کابل به سر می‌برد. وی به طور سنتی، هر سال به مناسبت‌های مختلف از جمله عید قربان و عید نوروز، پیام تبریک ملاعمر، رهبر طالبان را منتشر می‌کند و در پیام تبریک امسالش در توییتر موقعیت جغرافیایی وی، سند پاکستان ثبت شده است.

مقامات امنیتی افغانستان همواره تاکید کرده‌اند که اعضای ارشد طالبان در پاکستان مخفی شده‌اند، اما پاکستان این ادعا را رد می‌کند. اما اکنون می‌توان انتظار داشت که این افشاگری ناخواسته از میزان اعتبار دیگر اظهارات وی از جمله آمار و ارقامی که درباره فعالیت‌های طالبان ارایه می‌دهد، بکاهد.

البته اگر مطلب چیز دیگری غیر از این بود، باید تعجب می کردیم چرا که همگان از رابطه ی دیرین پاکستان با طالبان خبر دارند. اما خوب است این را نیز بدانید که گروه طالبان پاکستان با صدور پیامی پیوستن این گروه به تکفیری های داعش را اعلام کرده است.

در این پیام طالبان پاکستان تاکید کرده اند که اهداف گروه تروریستی تکفیری را تایید می‌کند و در همه شرایط با تکفیری ها خواهند بود به این طریق که طالبان همه نوع حمایتی از تکفیری ها انجام خواهد داد و از همگان می خواهد برای برقراری خلافت اسلامی به داعش کمک کنند.

حال باید دید سیاست جناب اشرف غنی که آشنایی زیادی با طالبان پاکستانی دارد، در قبال پاکستانی که حامی، پرورش دهنده و برنامه ریز شبه نظامیان مسلح در افغانستان است چه خواهد بود؟ قطعا بدون دخالت پاکستان، ایجاد صلح و ثبات در افغانستان محال است ولی اینکه جایگاه این همسایه ی شرقی در دولت وحدت ملی کجا است، باید منتظر بمانیم تا ببینیم آیا سیاست پیشین کرزی در قبال پاکستان انجام می شود یا اشرف غنی دیدگاه دیگری در این باره دارد؟ مطمئنا این تفاوت دیدگاه در اولین سفر اشرف غنی به پاکستان مشخص خواهد شد چرا که صدراعظم پاکستان در اولین پیام تبریک خود، از رییس جمهور منتخب افغانستان خواست تا به اسلام آباد سفر کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار