افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 4 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

جاپان ۱۰۲ آثار تاریخی دزدیده شده را دوباره به افغاستان می سپارد

جاپان برخی از آثار افغانستان را که در جریان جنگ های داخلی از موزیم ملی کابل ربوده شده بودند، دوباره جمع آوری کرده و قرار است به کابل تسلیم دهد.

هارون حکیمی سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان گفت:

” به اساس توافق که با جاپان صورت گرفته است، قرار است ۱۰۲ قلم آثار افغانستان که در زمان جنگ های داخلی از کشور لادرک شده بود و توسط یکی از استادان پوهنتون جاپان که سفیر حسن نیت یونسکو هم بود جمع آوری شده و دوباره به افغانستان تسلیم داده خواهد شد. “

موزیم ملی افغانستان یک زمان یکی از مهمترین موزیم های آسیا بشمار میرفت که در آن بیش از یکصد هزار آثار باستانی جمع آوری شده بود اما در ۱۹۹۲ میلادی با آغاز جنگ های داخلی در کشور، موزیم افغانستان نیز چندین بار به تاراج برده شد.

بر اساس گزارش ها،هفتاد درصد آثار موزیم افغانستان به سرقت برده شده است.

آثار باستانی افغانستان در داخل و خارج کشور یکی از منابع عایداتی به شمار میرود.

از چندین سال بدینسو ۲۳۱ قلم اثر زمان باختر در موزیم های کشور های دیگر به نمایش گذاشته می شود که عواید بدست آمده از آن به حکومت افغانستان سپرده می شود.

این آثار از بیست و پنجم دسمبر تا پانزدهم فبروری در موزیم کیوشوی جاپان نیز به نمایش گذاشته شده بود.

هارون حکیمی سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در مورد عواید بدست آمده از این نمایشگاه گفت:

” در پهلوی اینکه این نمایشگاه ها تصویر غنی فرهنگ افغانستان را به مردم جاپان و جهانیان نشان میدهد، همچنان عواید مالی به افغانستان دارد. قرار است ۲۵۰ هزار دالر به حیث فیس و همچنان چهل درصد از عواید خالص این نمایشگاه ها به افغانستان داده شود. “

تهداب موزیم ملی افغانستان در ۱۹۱۹ میلادی در زمان امان الله خان گذاشته شد.

پیش از جنگ‌های داخلی موزیم ملی افغانستان یکی از غنی‌ ترین موزیم‌ های منطقه بودکه بیش از صدهزار آثار باستانی کشور و یکی از جاذبه‌های توریستی مهم افغانستان به حساب می‌ آمد.

حکومت افغانستان در سال ۲۰۰۷ میلادی تلاش اشرا برای جمع آوری آثار لادرک شده کشور آغاز کرد و گفته میشود که حدود هشت هزار اثر باستانی دوباره جمع آوری و به موزیم ملی سپرده شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار