- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

جاوید فیصل: تصمیم اخیر امریکا به نفع آینده کشور است

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجراییه حکومت افغانستان این تصمیم امریکا را به نفع آینده افغانستان خواند.

 

مقامات حکومت افغانستان می گویند که حضور تروریستان خارجی و داخلی در اینکشور سبب شده تا اداره ایالات متحده امریکا به درخواست آنان، در باره حضور نظامی اش در افغانستان تجدید نظر کند.

 

به تازه گی باراک اوباما اعلام کرد که بخاطر اوضاع امنیتی 9800 نظامی کشورش تا اخیر سال 2016 و پس از آن، 5500 سرباز امریکایی تا اخیر سال 2017 در افغانستان باقی خواهند ماند.

 

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجراییه حکومت افغانستان این تصمیم امریکا را به نفع آینده افغانستان خواند:

 

” حکومت افغانستان تصمیم امریکا را خوش آمدید میگوید و این تصمیم به ما کمک می کند تا دست آوردهای بیش از 10 سال گذشته را حفظ کنیم و همچنان برای چالش های احتمالی در آینده آماده گی خوبتر بگیریم و نیروهای امنیتی افغان بتوانند که به خطرات داخلی و خارجی پاسخ بدهند، چون هنوز هم ما شاهد افراطیت و حضور تروریستان خارجی و داخلی در افغانستان هستیم، از همین خاطر است که تصمیم گرفته شد و این تصمیم به اساس اهداف تعریف شده بود که هم امریکا وهم افغانستان دارند. ”

 

باراک اوباما رئیس جمهور امریکا شب پنجشنبه در قصر سفید گفت که افغانستان هنوز هم با خطر مواجه است و نیروهای افغان توانایی لازم را کسب نکرده و نیازمند کمک و همکاری در بخش لوژیستیک و وسایط هستند.

 

آقای اوباما همچنان گفت، با آنکه ماموریت نظامی امریکا در افغانستان پایان یافته، اما تعهد ایالات متحده با افغان ها پایدار خواهد بود.

 

این تصمیم در حالی اتخاذ شده که در چند ماه گذشته و با شکل گیری حکومت وحدت ملی، حملات طالبان مسلح و داعش یا گروه دولت اسلامی در برخی از مناطق افغانستان، شدت گرفته است.

 

با آنکه برخی از تحلیلگران افغان، تصمیم تازه امریکا را در تضعیف پلانهای مخالفین مسلح برای به کنترول در آوردن برخی از ولسوالی ها و ولایات افغانستان موثر می دانند، اما هشدار می دهند که حضور نظامی امریکا در افغانستان می تواند بالای پروسه صلح حکومت، تاثیر منفی برجای گذارد.

 

حکمت الله عظمی محقق در مرکز مطالعات صلح و مناقشات می گوید که بخاطر جلوگیری از افزایش ناامنی در افغانستان، حکومت باید با دقت لازم از هر نوع توافق و یا تمدید توافق با متحدین بین المللی اش به گونه درست مدیریت کند:

 

” در صورت که این تصمیم اتخاذ نمی شد، دست آورد چهارده ساله افغانستان با خطر جدی مواجه می شد، از یک لحاظ، این یک فیصله خوب است، اما از جانب دیگر اگر دیده شود بالای پروسه صلح تاثیر منفی می گذارد، چرا که یک شرط اساسی طالبان به انجام مذاکرات صلح، خروج کامل نیروهای بین المللی از اینکشور است و دیگر اینکه حضور دوامدار امریکا در افغانستان بالای کشورهای مخالف ایالات متحده در منطقه تاثیر منفی برجای می گذارد و آنها همچنان به برنامه های خود برای رسیدن به اهداف شوم شان با تمویل طالبان و دیگر گروه های مخالف مسلح ادامه دهند. ”

 

به اساس گزارش ها، هم اکنون حدود 10 هزار نیروی امریکایی در کابل، پایگاه هوایی بگرام، و دو پایگاه دیگر در جلال آباد و قندهار مستقر اند.

 

به تازگی اشتون کارتر وزیر دفاع امریکا نیز گفت که در شرایط کنونی ترک افغانستان به معنای شکست خودی است و امریکا این کار را نخواهد کرد.

 

میچ مکانل رییس هیئت فرستاده شده مجلس سنای امریکا به کابل نیز در صحبت با رییس جمهور محمد اشرف غنی اطمینان داده که ایالات متحده هرگز نمی گذارد تا تجربه عراق در افغانستان تکرار شود.

 

در این حال یکی از سخنگویان گروه طالبان درعکس العمل به تصمیم تازه دولت آمریکا، در شبکه اجتماعی تویتر اش نوشته که این گروه تا خروج تمامی نظامیان بین المللی از افغانستان، به جنگ ادامه خواهد داد.

 

تحلیلگران افغان می گویند که شبکه القاعده، داعش و گروه طالبان برای افغانستان، منطقه و جهان یک تهدید بزرگ استند و با در نظرداشت این واقعیت، نیاز است تا امریکا علاوه بر تداوم حضور میان مدت نظامی اش در افغانستان به تجهیز و تقویت نیروهای افغان، بیشتر توجه کند.