افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 9 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

جان کری امروز وارد کابل می‌شود

سفیر افغانستان در اسلام آباد می‌گوید، جان کری وزیر امور خارجه امریکا امروز وارد کابل می‌شود و با مقامات افغان موعد دقیق برگزاری پنجمین اجلاس چهارجانبه گروه هماهنگی برای برگزاری مذاکرات مستقیم بین نمایندگان طالبان و حکومت افغانستان را تعیین خواهد کرد.

 

حضرت عمر زاخیلوال گفت، او روی موعد و اجندای اجلاس چهار جانبه آینده با نماینده چین صحبت کرده‌است.

 

حضرت عمر زاخیلوال که یکجا با سرتاج عزیز مشاور روابط خارجی صدراعظم پاکستان در یک بحث تحت عنوان ” از زمستان تا بهار” در انستیتوت جناح اسلام آباد حضور داشت، دیروز گفت، قرار بود که چنین نشست پس از مذاکرات مستقیم برگزار شود.

 

وی گفت:

 

“بحث مجالس چهار جانبه که چهار آن صورت گرفته و پنجم آن قرار بود بعد از مذاکرات مستقیم نمایندگان طالبان و حکومت افغانستان برگزار شود، نهایی نشده و شاید در آخر ماه و یا شاید در ماه دیگر دایر گردد.”

 

حضرت عمر زاخیلوال

 

اما رسانه‌های پاکستانی از قول سرتاج عزیر مشاور روابط خارجی صدراعظم پاکستان گزارش دادند که گفته، نشست چهار جانبه گروه هماهنگی قرار است در اواخر این ماه برگزار شود.

 

گروه چهار جانبه به اشتراک نمایندگان افغانستان، پاکستان، چین و امریکا در چهارمین نشست خود در ماه فبروری در کابل تصویب کرد که مذاکرات مستقیم بین نمایندگان طالبان و حکومت افغانستان باید در هفتۀ اول ماه مارچ در پاکستان برگزار شود.

 

اما پس از اینکه گروه طالبان از اشتراک در این گفتگو‌ها خودداری کرد و شروط‌ شان را مطرح کردند، این مذاکرات برگزار نشد.

 

شرایط طالبان که از سوی اعضای دفتر سیاسی آنها در قطر مطرح شده بود قرار ذیل است:

 

«بیرون شدن نام های رهبران شان از لست تحریم های سازمان ملل متحد و ایالات متحده امریکا، لغو جایزه های که بر سر رهبران این گروه تعیین شده اند و افتتاح دفتر سیاسی این گروه بطور رسمی در دوحه پایتخت قطر.»

 

بعد از آن حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان در نشستی که از سوی موسسه برابری برای صلح و دموکراسی برگزار شده بود گفت که پاکستان به تعهداتش در نشست‌های چهار جانبه، عمل نکرده‌است.

 

کرزی: پاکستان به تعهداتش در نشست‌های چهار جانبه، عمل نکرده‌است.

 

آقای کرزی از کشورهای دخیل در گفتگوهای چهارجانبه خواست تا به تعهدات ‌شان در زمینه تأمین صلح در افغانستان عمل کنند.

 

حضرت عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در اسلام آباد در ادامه صحبت خود گفت، در نشست چهارجانبه روی راه‌های کشانیدن طالبان به میز مذاکره نیز بحث می‌شود.

 

همزمان با این، خبر داده می‌شود که ملا عبدالقیوم ذاکر یک عضو ارشد طالبان که به تازه گی‌ها به گروه طالبان به رهبری ملا اختر محمد منصور پیوسته پیشنهاداتی شامل گفتگو با حکومت‌های افغانستان، امریکا و کشور‌های غربی را طی یک نامه به رهبری طالبان ارایه کرده‌است.

 

عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در اسلام آباد گفت، او این نامه را مطالعه کرده و به گفته وی در نامه از رهبری طالبان خواسته شده تا روی مذاکرات با حکومت‌ها بحث کنند.

 

وی افزود، آنها امیدوار اند که طالبان به عوض جنگ و برادرکشی، راه صلح را در پیش گیرند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار