افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 10 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

جان سوپکو: ملیاردها دالر در افغانستان به هدر رفته است

سوپکو

بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان تاکید کرد که امریکا ملیاردها دالر اعتبار بازسازی افغانستان را در دهه گذشته به هدر داده و شورش طالبان ، دستاوردها را نیز تهدید به نابودی می کند.
جان سوپکو در گفت وگو با رویترز افزود: واقعیت این است که پول زیادی در افغانستان با نظارت کم به هدر رفته و حتی در زمینه هایی که پولی بطور منطقی خرج شده اکنون وخامت اوضاع امنیتی آن را نیز به خطر انداخته است.

بنابر گزارشهای بازرس ویژه امریکا ، نزدیک به 113 ملیارد دالر کنگره امریکا از سال 2001 تاکنون به بازسازی افغانستان اختصاص داده که به دلیل فساد و سوء مدیریت تاثیر زیادی نداشته است.

وی افزود: حدود 60 فیصد از 113 ملیارد دالر اختصاص یافته توسط کنگره برای افغانستان صرف آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی این کشور شده اما توانایی این نیروها برای مبارزه موثر با طالبان محل تردید است.

این مقام امریکایی خاطرنشان کرد که اگر وضعیت امنیتی افغانستان وخیم تر شود ، این امر می تواند توانایی دولت اشرف غنی برای ارائه خدمات به مردم را تهدید کند.

سوپکو که با حکم بارک اوباما رییس جمهوری امریکا به مدت نزدیک به چهار سال ریاست مقام بازرس ویژه امور بازسازی افغانستان را بر عهده داشته است ، همچنین گفت که کاهش برنامه ریزی شده نیروهای امریکایی می تواند مشکلات بازسازی را تشدید کند و موجب هدرروی بیشتر منابع مالی در افغانستان شود.

به گزارش رویترز ، هر چند سوپکو نگفت که از نظر او چه تعداد عسکر امریکایی باید در افغانستان باقی بماند ، اما این اظهارنظر او می تواند فشار را بر اوباما برای بازنگری در پروگرام زمانی کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان بیشتر کند. اوباما قصد دارد شمار نیروهای امریکایی را از رقم فعلی 9800 تن تا پایان دوران ریاست جمهوری اش در ماه جَنیوری به 5500 نفر کاهش دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار