افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 22 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

جانِ مردم؛ بازیچۀ دستِ معمارانِ جنگ!

جنگ افغانستان

طبق نتایج تحقیقات پوهنتون براون، از سال 2001 تا 2014، دست‌کم یکصدهزار فرد ملکی در افغانستان جان خود را از دست داده‌اند.

گلوبال ریسرچ نوشت: جنگ‌های خونین عراق و سوریه و همچنین افغانستان به نظر پایانی ندارد. مردم این کشورها در واقع بهای توطیه‌های بلندپروازی و جنگ افروزی غرب را می‌پردازند.

 

آمار تلفات ملکیان از زمان حمله امریکا و ناتو به افغانستان تا سال 2014 عیسوی یکصدهزار کشته اعلام شده که این آمار بیانگر نظاره‌گری امریکا و ناتو در برابر ملکیان است.

 

پوهنتون براون در تحقیق ای تحت عنوان بهای جنگ اعلام کرد که از سال 2001 تا 2014 عیسوی دست‌کم یکصدهزار فرد ملکی در افغانستان جان خود را از دست داده‌اند در حالی که این آمار شامل زخمی‌ها نمی‌شود.

 

از سوی دیگر، دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان آمار تلفات ملکیان افغان در سال‌های 2015 و 2016 عیسوی را تکان‌دهنده اعلام کرده که با اعزام طیارات جنگی بیشتر به افغانستان و تشدید جنگ از سوی امریکا قرار است این آمار به‌شدت افزایش یابد.

 

به نظر می‌رسد که آمار پوهنتون براون بیشتر قابل اعتماد است زیرا اگر تعداد کشته‌شدگان هر روز را 20 نفر در نظر بگیریم به همان آماری که این پوهنتون پس از پژوهش ارایه کرده است می‌رسیم، اما نمایندگی سازمان ملل تنها یک‌سوم این آمار را تأیید می‌کند.

 

راپور آمار قربانیان جنگ که از سوی سازمان ملل ارایه می‌شود بیطرفانه اما بی‌اساس است زیرا برای در مخاطره قرار ندادن ملکیان و تذکر به طرف‌های درگیر آمار واقعی افشا نمی‌شوند.

 

پوهنتون براون معتقد است که بر اثر جنگ و خشونت بیش از 370 هزار نفر در عراق، پاکستان و افغانستان از سال 2001 عیسوی تا کنون کشته شده‌اند.

 

این آمار در واقعیت به‌وضوح نشان می‌دهد که با وجود بهای سنگین جانی و مالی که این جنگ‌ها در بر داشته‌اند اما نتوانسته‌اند که باعث استقرار حکومت‌های فراگیر، شفاف و دموکراتیک در عراق و افغانستان شوند.

 

با وجود این، امریکا با اعزام نیروهای بیشتر و بازی با روسیه در واقع جنگ غیرواقعی را در افغانستان روی دست گرفته است که بهای آن را نظامیان و ملکیان می‌پردازند زیرا ناامنی در افغانستان در واقع زمینه‌ساز فروش تسلیحات امریکایی برای کشورهای در معرض جنگ محسوب می‌شود.

 

گروه‌های مخالف مسلح دولت گرچه از حمایت‌های داخلی و خارجی برخوردارند اما این فقط یک نمایش از واقعیت تحریف‌شده در کشورمان است زیرا این واقعیت تحریف‌‌شده که معماران جنگ برای حفظ حضور خود در افغانستان استفاده می‌کنند.

 

این در حالی است که روسیه و برخی از کشورهای منطقه نیز مبارزه با تروریزم ناتو و امریکا در افغانستان را زیر سؤال برده‌اند زیرا در حضور نظامی امریکا و ناتو گروه‌های تروریستی سرکوب نه، بلکه بیشتر گسترش یافته‌اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار