افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 8 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

جامعه جهانی با ما صادق نیستند

وزارت خارجه ناروی با همکاری شبکه ای از زنان افغان، مرکز تحقیقاتی صلح اسلو و دانشگاهی در آمریکا با هدف برقراری صلح در افغانستان و تضمین حقوق و آزادی های زنان افغانستانی نشستی را برگزار کردند. این نشست در پشت درهای بسته انجام شده، شماری از فعالین زنان افغان و برخی از مقام های طالبان حضو داشتند.

 

فتانه گیلانی رییس اجتماع زنان در افغانستان در برنامه «گفتمان» گفت: متاسفانه ما نتوانستیم از فرصت هایی که برای افغانستان پیش آمد استفاده کنیم و افغانستان را حتی یک قدم به طرف صلح و ثبات پیش بریم. زمانی که روس ها از افغانستان بیرون رفتند اولین ارگانی که برای صلح صدا بلند کرد اجتماع زنان افغانستان بود. زنان هیچگاه درگیر بازی های سیاسی سیاستمداران نشدند. آنها همیشه طرفدار صلح و آرامش بوده اند. زنان افغانستان آلوده به فساد نیستند، آلوده به استخبارات نیستند، زورمند نبوده اند، کسی را نکشته اند. آنها باید از این فرصتی که سیزده سال وجود داشت استفاده می کردند، برای صلح صدا بلند می کردند. هم اکنون نیز آنها می توانند در پروسه صلح شریک باشند.

 

وی در خصوص صلح و دخالت خارجی ها اظهار کرد: جامعه جهانی در مساله افغانستان صادق نیستند. وعده هایی که آنها در کنفرانس بن اول داده بودند مساله صلح سرتاسری بود. مساله آوردن صلح و حکومت داری خوب بود. ما با یک اخلاق و مسوولیت مساله صلح را پیش کشیده ایم اما چرا آن ها کمک نکردند و مساله صلح هر روز پیچیده تر شد؟

 

گیلانی در ارتباط با صحبتهای رییس جمهور در هرات عنوان کرد: زمانی ما از یک موضع قوی می توانیم صحبت کنیم که یک برنامه برای آوردن صلح در افغانستان داشته باشیم. این برنامه را می توانیم با مردم خود شریک بسازیم. مردم افغانستان هر روز قربانی می شوند اما نتیجه ای برای صلح نمی گیریم. زور ما در راست گویی و محبت ما است. ما با زور و مشت ، با بازی های استخباراتی و کج دار و مریض به هیچ چیز نمی رسیم. ما ملتی مستقل و آزاد هستیم. رهبر ما باید استقلال این ملت را زیاد کند و یک برنامه ای داشته باشد که ما را به طرف صلح رهنمون کند.

 

رییس اجتماع زنان معتقد است در ارتباط با مساله صلح بازی های خطرناکی در افغانستان صورت گرفت و افزود: حق مردم افغانستان نبود که پس از جنگ شوروی بازهم چهارده سال دیگر خون مردم بریزد. در این کشور دروغ های زیادی به مردم از طرف خودی ها گفته شد، خیانتهای زیادی از طرف خودی ها به مردم شد. همینها هستند که صلح را با چالش رو به رو می کنند نه دشمنان و یا خارجی ها.

 

وی صلح را لازمه و نیاز مردم افغانستان دانسته و گفت: هم اکنون مردم ما شدیداً به صلح نیاز دارند و بیش از حد خسته شده اند. مردم ما فقیر شده اند و جنگ چهل ساله آنها را بسیار ضعیف ساخته است. رییس جمهور در هرات گفته است که ما مشت را با مشت جواب می دهیم و یا در جلال آباد می گوید که من سر خود را برای این وطن می دهم. با این حرف های احساساتی افغانستان به هیچ جا نمی رسد. اگر واقعاً تو می خواستی خود را قربانی وطن کنی انتحار گر و انفجار گر نمی توانست به این کشور راه پیداکند.

 

گیلانی در پایان گفت: امروز مردم افغانستان باور خود را نسبت به حکومت از دست داده اند. حکومتی که حتی در نه ماه نتوانسته است کابینه را تکمیل کند و والی ها را مشخص کند. بدیل دیگری در این کشور به جای نظام وجود ندارد پس باید از این نظام حمایت کنیم اما آنها نباید از این حمایت سوء استفاده کنند. بلکه باید با مردم صداقت به خرج دهند. مسایل داخلی را حل کنند و اختلافات را رفع نمایند.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار