افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 29 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

جامعه جهانی باید در کنار افغانستان بایستد

همه کشورهای دنیا هم می دانند پاکستان است که تروریسم های بین المللی را صادر می کند. اگر دنیا واقعا در کنار افغانستان نایستد، این گروه ها دامن خودشان را نیز می گیرند. جامعه جهانی باید در کنار افغانستان بایستد و…

 

رییس جمهور در تازه ترین اظهاراتش در مورد پاکستان گفته است: پاکستان فقط دو گزینه دارد، یا مبدل به کشور همگرای منطقه ای و کمک کننده در قبال قضایای افغانستان می شود و یا هم در انزوای منطقه ای و انزوای کشورهای حامی افغانستان و پاکستان قرار می گیرد. حال امتداد روابط افغانستان و پاکستان چگونه ارزیابی می شود؟ آیا افغانستان می تواند از ابزار فشار خارجی بر پاکستان استفاده کند؟

 

ریحانه آزاد عضو مجلس نمایندگان در برنامه «نگرش» گفت: در روابط افغانستان با پاکستان ما به دانش و مدیریت رهبران شکی نداریم. چیزی که ما را با چالش روبرو می کند، وجود ستون پنجم در حکومت است. به طوریکه این ستون پنجم ها، در پست های مهم و حساس ما رخنه دارند و کار می کنند.

 

آزاد ادامه داد: به طور مثال یکی از معاونان رییس عمومی امنیت ملی، ستون پنجم برای پاکستان است. این موضوع به این روشنی وجود دارد و کسی کاری انجام نمی دهد. اگر آنها به پنجه قانون سپرده نشوند دست شان بازتر می شود و اوضاع از اینکه هست بدتر خواهد شد. نمونه این پست ها که در دست ستون های پنجم هستند، در کشور فراوان است و مشخص نیست چرا رییس جمهور با اینکه می داند کاری علیه آن انجام نمی دهد.

 

وی دوستی با پاکستان را اشتباهی بزرگ از سوی حکومت دانسته و افزود: رییس جمهور در سالی که گذشت باج بسیار بزرگی به پاکستان داد و پاکستان از این فرصت استفاده های زیادی کرد. به همین دلیل هم ما دوستان بسیار خوبمان را از دست دادیم. هند که سالیان سال با ما همراه بود و کمک های فراوانی می کرد از ما دورتر شد. رییس جمهور با صداقت به سوی پاکستان رفت و دست برادری دراز کرد و پاکستان اینگونه جواب داد. این در حالی بود که همه دنیا می دانستند پاکستان جنگ های شمال و جنوب افغانستان را می گرداند اما رییس جمهور ما، کار خود را کرد و پاکستان را در زمره دوستان خود بر شمرد و بار دیگر سیلی پاکستان را خورد.

 

این نماینده مجلس جامعه جهانی راموظف می داند که پاکستان را تحت فشار قراربدهد تا از این طریق امنیت افغانستان را بهبود بخشد و افزود: حالا دولت افغانستان، پاکستان را درطی این یک سال امتحان کرده است و دریافته است که پاکستان چگونه کشوری است. این بار رییس جمهور باید شکایت خود را در سازمان ملل نسبت به پاکستان مطرح کند. همه کشورهای دنیا هم می دانند پاکستان است که تروریسم های بین المللی را صادر می کند. اگر دنیا واقعا در کنار افغانستان نایستد، این گروه ها دامن خودشان را نیز می گیرند. جامعه جهانی باید در کنار افغانستان بایستد و تحریم های اقتصادی را بر پاکستان اعمال کند و این کشور را در انزوا قرار دهد.

وی ادامه داد: هم اکنون آمریکا برای ما یک هم پیمان استراتژیک محسوب می شود و مجبور است که برای امنیت افغانستان کار کند. همسایه های ما نیز باید در تلاش تامین امنیت کشورما باشند. اگر بر خلاف این عمل کنند این جنگ و ناامنی روزی دامن خودشان را می گیرد. نیروهای امنیتی ما که شجاعانه در برابر گروه های تروریستی می جنگند، نه تنها از کشور خود دفاع می کنند بلکه از همه کشورهای دنیا دفاع می کنند. چرا که سرنوشت بسیاری از کشورها به سرنوشت افغانستان گره خورده است. هم اکنون که سیاست ها و فریب کاری های پاکستان بر ملا شده است کشورهای جهان نباید نسبت به این قضیه بی تفاوت باشند.

 

بانو آزاد وظیفه حکومت می داند که پس از این سیاست خارجی بهتری را در پیش گیرد و گفت: حکومت باید کوشش کند سیاستی رابازی کند که هیچ کس نتواند از خاک افغانستان علیه دیگرکشورها استفاده کند و همچنان به کسی اجازه ندهد که از خاک خودمان علیه خودمان استفاده کند. سیاستی را پیشه کند که بتواند منافع مردم افغانستان را تامین کند و مردم را به جایی برساند که آنها می خواهند. آنها باید صادقانه کار کنند و وقت را از دست ندهند و از این فرصتی که در پیش رو دارند بهترین استفاده را نمایند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار