افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 2 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

جامعه جهانی افغانستان را تنها رها نکند

اگر در شرایط کنونی جامعه جهانی افغانستان را تنها بگذارد، آینده دلخراشی به وقوع خواهد پیوست.

 

اگر افغانستان تنها گذاشته شود، تمام کشور های منطقه با خطر گروه دولت اسلامی یا داعش و طالبان مسلح، مواجه خواهند شد.

 

این سخنان را برخی از اعضای ولسی جرگه و کارشناسان مطرح کرده و گفته اند که جامعه جهانی باید هیچگاه افغانستان را تنها رها نکند.

 

نذیر احمدزی معاون دوم ولسی جرگه نگرانی نیکولاس هایسم نماینده خاص سازمان ملل متحد را در مورد افغانستان بجا دانسته گفت: اگر در شرایط کنونی جامعه جهانی افغانستان را تنها بگذارد، آینده دلخراشی به وقوع خواهد پیوست.

 

آقای احمدزی دیروز گفت:

 

” افغانستان با یک تهدید جدید بنام داعش روبرو است و داعش تنها تهدید برای افغانستان نه بلکه آن یک مسئله بین المللی است و اگر دوستان قدیمی و همکاران خارجی ما کمک نکند بخصوص قوای هوایی ما را تجهیز نکند و یا در بخش سکتور امنیتی همکاری نکنند این خطر متوجه تمام ممالک است به همین دلیل تشویش آنها را بجا می دانم.”

 

آقای احمدزی همچنان گفت: طوریکه نیاز است جامعه جهانی به افغانستان توجه ندارد، اما اگر واقعاً این کشور به فراموشی سپرده شود، عواقب ناگواری در قبال خواهد داشت.

 

نیکولاس هایسم نماینده خاص سازمان ملل برای افغانستان روز سه شنبه به سازمان ملل هشدار داده که اگر جامعه جهانی افغانستان را تنها بگذارد، عواقب آن بسیار خطرناک خواهد بود و دستاورد های گذشته در کشور نیز از بین خواهد رفت.

 

از سوی هم برخی از کارشناسان افغان تاکید می کنند که به فراموشی سپرده شدن افغانستان به معنای بربادی منطقه است.

 

غفور لیوال رییس مرکز مطالعات منطقوی افغانستان گفت: اگر جامعه جهانی حکومت افغانستان را تنها بگذارد، گروه های مخالف مسلح تمام منطقه را با خطر مواجه خواهند ساخت:

 

” اگر افغانستان به انزوای بین المللی برود و جامعه جهانی افغانستان را منزوی بگذارد در آن صورت من فکر می کنم هم آسیای مرکزی تا حدودی روسیه ایران و جنوب آسیا به شدت آسیب پذیر است از تحرک گروه های تازه که در منطقه بوجود آمده و در آنوقت امنیت جهانی به شدت تهدید خواهد شد.”

 

آقای لیوال همچنان گفت: جامعه جهانی جدیت حکومت فعلی را درک کرده، اما لازم است تا نیروهای افغان تقویت شوند و در بخش ظرفیت سازی در قوت های افغان نیز همکاری صورت گیرد.

 

آقای هایسم نماینده سازمان ملل برای افغانستان هم تاکید کرده که افغانان هم اکنون بیشتر از هر زمان دیگر به کمک جامعه جهانی نیاز جدی دارد.

 

از سوی هم ریاست اجراییه حکومت می گوید، به کمک های جدی جامعه جهانی نیاز بوده و در این قسمت جامعه جهانی به تعهدات قبلی اش عمل می کند.

 

جاوید فیصل سخنگوی این ریاست گفت، نماینده خاص سازمان ملل برای افغانستان در اصل روی خواست های حکومت تاکید کرده است:

 

” ولی دفعتاً ما از همکاران جهانی خود این تضمین را داریم که افغانستان را تنها نمی گذارند با افغانستان همکار هستند سال های بعدی هم با افغانستان همکار می باشند و این یک تضمین است که دفعتاً حکومت افغانستان و افغانستان در کل به آن نیاز دارد اما این بدین معنانیست که ما کار نمی کنیم حکومت افغانستان هم مصروف کار های است پلان های ترتیب می کند که بر اساس آن افغانستان خود کفا شود و تکیه آن به جهانیان کمتر شود.”

 

آقای فیصل اضافه کرد که جهان باید تا زمانی در کنار افغانان قرار داشته باشد که در تمام بخش ها بخصوص در بخش نظامی افغانستان خود کفا شود.

 

با آنکه افغانستان با مشکلات زیادی مواجه است و کشورهای همسایه هم متهم به دست داشتن در ناامنی های اخیر شده، گفته می شود که اگر اقدام به موقع صورت نگیرد، درآینده وضعیت از کنترول خارج خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار