- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

جاسوسی های آمریکا هیچ حد و مرزی ندارد

هفته گذشته شرکت امنیت کامپیوتری “کسپر اسکی لب” کشف کرد که کامپیوترهای شخصیِ 30 کشور جهان، حداقل به یکی از برنامه های جاسوسی آمریکایی آلوده است که بیشترین کامپیوتر های آلوده به این ابزار جاسوسی در کشورهای ایران، روسیه، پاکستان، افغانستان، چین، مالی، سوریه، یمن و الجزایر بوده اند و این ابزار جاسوسی، بیش از همه، کامپیوتر های دولتی، نظامی شرکت های ارتباطات، بانک ها، شرکت های انرژی، پژوهشگران هسته ای، رسانه ها و فعالان را آلوده کرده اند.

 

پیش از این نیز هزاران سند که توسط ادوارد اسنودن، پیمان کار سابق آژانس امنیت ملی منتشر شد، نشان داد که دامنه ی فعالیت های جاسوسی آمریکا نه تنها شامل مکالمات تلیفونی، بلکه شامل اینترنت و ایمیل ها هم می شود.

 

با بالا گرفتن انتقادات از آژانس امنیت ملی آمریکا به خاطر شنود مکالمات سران کشورهای خارجی و اکنون جاسوسی از هارد دیسک ها، مقامات کاخ سفید دو واکنش نسبت به این موضوع نشان داده اند: شما هم این کار را انجام دهید و ما هم تغییراتی در آن صورت می دهیم. ما می خواهیم این اطمینان حاصل شود که ما نه به خاطر آن که می توانیم، بلکه به خاطر این که به آن نیاز داریم دست به جمع آوری اطلاعات زده ایم.

 

نکته جالبی که وجود دارد این است که آمریکا با وجود اعتراض ها فراوان از سوی کشورهای متحدش، هنوز از این اقدامات جاسوسانه دفاع می کند. جی کارنی سخنگوی کاخ سفید در این باره اظهار داشت: تهدیدات خارجی زیادی علیه مردم آمریکا و متحدین ما شامل آلمان، متحدین اروپایی و متحدین ما در سراسر جهان وجود دارد. برای سال ها مقامات دولت آمریکا زمانی که به چین، روسیه و اسراییل سفر می کردند از لپ تاپ و تلیفون استفاده نمی کردند. آنها برای خنثی کردن اقدامات جاسوسی از نوع خاصی از این دستگاه ها استفاده می کردند.

 

موسس پایگاه اینترنتی ویکی‌لیکس، می‌گوید دستگاه‌های جاسوسی آمریکا و انگلیس به زودی قادر خواهند بود از تمامی کره‌ زمین جاسوسی کنند. جولیان آسانژ افزود: چیزی نمانده است تا توانایی نظارت بر همه‌ ساکنان کره‌ زمین تقریبا فراهم شود و با اطمینان می‌توان گفت ظرف چند سال دیگر فراهم خواهد شد چرا که دو دستگاه جاسوسی یاد‌شده توانمندی‌های خود را هر ۱۸ ماه یکبار دو برابر می‌کنند.

 

وی همچنین تاکید کرد این اقدام به انتقال قدرت از کسانی که مورد جاسوسی قرار می‌گیرند، به کنترل‌کنندگان این فرایند منجر خواهد شد. به این طریق جهان به سوی یک دنیای جدید استبدادی پیش می‌رود.

 

براساس افشاگری‌های ادوارد اسنودن، کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا، مقر ارتباطات دولتی انگلیس به طور مخفیانه به شبکه‌‌ کابل‌هایی که انتقال مکالمات تلیفونی و ارتباطات اینترنتی در سراسر جهان از طریق آن‌ها صورت می‌گیرد، دسترسی دارد و اطلاعات یادشده را در اختیار آژانس امنیت ملی آمریکا قرار می‌دهد.

 

اسنودن فاش کرده بود که اقدامات جاسوسی مشترک این دو دستگاه جاسوسی رهگیری میلیون‌‎ها ارتباط آنلاین افراد عادی و استراق سمع مکالمات تلیفونی سران کشورهای جهان را دربرمی‌گیرد.

 

آنچه مسلم است اینکه جاسوسی آمریکا بی حد و حصر شده است. هرچند عده ای می گویند اقدامات نظارتی آمریکا در نتیجه نیازمندی های زیاد این کشور به تامین امنیت می باشد اما نکته آنجا است که این اقداماتِ خارج از حد به یک روش بی حد و مرزی انجام می شوند.

 

شاید عده ای بگویند آمریکایی ها از سخنان مردم افغانستان و حتی اطلاعات شخصی شان در کامپیوترها، چیز چندان مفیدی عایدشان نمی شود زیرا معلوم است مردم ما با یکدیگر درباره چه چیزهایی سخن می گویند و یا چه مطالبی را در کامپیوترهای خود نگاه می دارند. اما شنود مکالمات مقامات بلندپایه و تجارسرمایه دار و اطلاعات شخصی شان مطلبی است که قطعا با بسیاری از ترورها، اختطاف ها و عملیاتهای پنهانی رابطه مستقیم دارد.

 

پیش از این علت سکوت مقامات افغانستان در برابر جنایات غرب به ویژه آمریکا را اینگونه بیان کرده بودیم که آمریکاییها از یکایک مقامات افغانستان به نوعی مدرک جرم دارند، از فساد اخلاقی در سفرهای خارجی گرفته تا مستنداتی از گرفتن رشوت و اختلاس های مالی. حال با افشاء شدن شنود مکالمات تلیفونی و دسترسی به اطلاعات شخصی کامپیوترهایشان، دیگر به طور قطع و یقین می توان گفت هیچ مقامی در افغانستان توان مقابله با خواسته های غرب را ندارد زیرا بلافاصله با افشاگری و آبروریزی مواجه می شود.

 

به طور قطع و یقین موضوع شنود غیر قانونی و دسترسی به اطلاعات شخصی یک موضوع جدی می باشد و توقع همگان این است که کشورهای بین‌المللی به تمام قوانین کشور ما احترام بگذارند و درباره شنودهای گذشته و جاسوسی از هارد دیسک ها توضیح دهد و این عمل را متوقف کنند. هرچند که مقامات دولت کرزی با گذشت یکسال از این موضوع هیچگونه پیگیری ای انجام ندادند چه رسد به اینکه بخواهند طرح شکایت از آمریکا در مجامع بین المللی را مطرح کنند.

 

و جای تاسف دارد که این روند در دولت جدید نیز ادامه دارد.