- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

جاسوسی آمریکا در افغانستان پیشرفته تر می شود

اعزام یک گروه صد نفره از بهترین متخصصان آمریکایی برای ماین یابی و خنثی کردن بمب های کنار جاده ای آن هم با مجهزترین وسایل جاسوسی و برترین تکنولوژی های ماهواره ای به افغانستان، با کدام عقل جور می آید جز اینکه مقامهای کاخ سفید تازه عملیاتی انکشافی خود را در کشور ما با اختیارات بیشتر آغاز کرده اند.

  

هفته پیش که جناب اشرف غنی احمدزی طبق وعده ای که به مقامات کاخ سفید داده بود، تنها یک روز پس از مراسم تحلیفش پیمان امنیتی کابل – واشنگتن را امضا کرد تا ده ها سال دیگر زیر یوق استعمار غرب باقی بمانیم.

درباره اینکه آمریکاییها نگذاشتند در این سیزده سال حکومت کرزی، حکومتی مستقل و متقدر در کابل تشکیل شود شکی نیست. حتی درباره اینکه ناآرامی های ولایات مختلف، اقتصاد ضعیف و شکننده ی حکومت، عدم توفیق در ایجاد صلح و امنیت و … همه حاصل سیاستهای کاخ سفید برای تداوم اشغالگری کشور ما بوده نیز هیچ شبهه ای وجود ندارد.

اما آنچه باید از این پس چشم انتظارش باشیم، اجرایی شدن آن سری از مفاد پیمان امنیتی است که بارها درباره ی اثرات سوء آن سخن ها گفته شد ولی متاسفانه جناب اشرف غنی بدون اینکه خواستار اصلاح این بندهای پیمان شود، تن به امضای آن داد تا خود را خادم و ملت افغانستان را رعیت کاخ سفید کند.

درباره آزادی های بی قید و شرط نیروهای آمریکایی در متن پیمان امنیتی سخن بسیار گفته شد و اکنون نوبت اجرایی شدن آنها است که در ذیل تنها به یک نمونه از جدیدترین این جاسوسی های پیشرفته که تحت لوای ” دفاع از امنیت ملی آمریکا در افغانستان” از آن یاد می شود، اشاره می کنیم:

به تازیگی شرکت «پیاده‌سازی زیر ساخت‌های موبایلی» آمریکایی سازنده «سیستم 308» در «کلورادو» اعلام کرده که مهندسان گارد ملی آمریکا که برای جستجوی بمب‌های کنار جاده‌ای و پاکسازی مسیرهای نیروهای ناتو عازم افغانستان هستند به منظور برقراری ارتباط ماهواره‌ای از طریق تکنولوژی VSAT و مخابره زنده اوضاع این کشور به آمریکا مجهز به «سیستم 308» می‌شوند.

سازمان «سیستم 308» آمریکا ادعا کرد: به دلیل زیر ساخت‌های نامناسب و موقعیت‌های خطرناک در افغانستان، برقراری ارتباط دقیق، قابل اعتماد و سریع میان مرکز فرماندهی در آمریکا با مناطق دورافتاده بسیار حیاتی است که تکنولوژی‌های این سازمان زین پس جزییات اطلاعات صحیح بمب‌های آمریکایی را بلافاصله‌ای به آمریکا، مخابره می‌کنند.

سیستم 308 نیز که انواع امکانات و تکنولوژی‌های VSAT نیز پشتیبانی می‌کند در اختیار «مهندسان گارد ملی وسکانسین» این کشور برای برقراری ارتباط از مناطق مختلف افغانستان با مراکز فرماندهی آمریکا قرار می‌گیرد. VSAT نوعی شبکه ارتباطی مبتنی بر سیستم ماهواره‌ای است که از لحاظ جغرافیایی پراکنده بوده و از طریق یک لینک ماهواره‌ می‌تواند ارتباط نقطه به نقطه یا یک نقطه با چند نقطه را فراهم کند و در ارتباطات مخابراتی، انتقال اطلاعات و ویدیو کنفرانس بیشترین کاربرد را دارد.

این مطالب تنها بیانگر یک چیز است آن هم اینکه آمریکاییها قصد خروج از کشور ما را ندارند. اعزام یک گروه صد نفره از بهترین متخصصان آمریکایی برای ماین یابی و خنثی کردن بمب های کنار جاده ای آن هم با مجهزترین وسایل جاسوسی و برترین تکنولوژی های ماهواره ای به افغانستان، با کدام عقل جور می آید جز اینکه مقامهای کاخ سفید تازه عملیاتی انکشافی خود را در کشور ما با اختیارات بیشتر آغاز کرده اند.

و البته با لطف دولتمردان جدیدی که قرار است محترم اشرف غنی و داکتر عبدالله بر وزارتخانه ی کابینه ی دولت وحدت ملی به سفارش آمریکا منصوب کنند.