افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 28 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

ثبت 3 هزار مورد سرطان طی ۸ ماه گذشته در افغانستان

سرطان سینه

بر اساس آمارها در هشت ماه گذشته بیش از 3 هزار مورد مریضی سرطان در افغانستان به ثبت رسیده است.

عبدالحکیم تمنا رییس اداره حفظ الصحه هرات در حاشیه نخستین نشست علمی سرطان در هرات با اشاره به افزایش مریضی های سرطانی در هرات گفت: ولایت هرات در کمربند سرطان مری در حوزه کشورهای جنوب آسیا است و استفاده بیش از حد از غذاهای فست فودی، افزایش ‌آلاینده‌های محیط زیستی جز عوامل مهم سرطان به شمار می‌روند.

وی افزود: بر اساس آمارها در هشت ماه گذشته بیش از 3 هزار مورد مریضی سرطان در افغانستان به ثبت رسیده است که بیشتر مریضان به سرطان سینه دچار بوده اند و این آمار مریضان سرطانی در افغانستان در حال افزایش است.

احمد استانکزی متخصص مریضی‌های سرطانی در شفاخانه جمهوریت کابل گفت: از آغاز سال تاکنون تنها ۲ هزار و ۲۰۰ مریض مبتلا به سرطان که بیشترشان را بانوان تشکیل می‌دهند به این شفاخانه آمدند، برای جلوگیری از افزایش مریضی‌های سرطانی باید به باشنده گان افغانستان اطلاع رسانی شود و امکانات تشخیصی مریضی سرطان در اختیار داکتران قرار گیرد.

ظاهر ارشاد مسوول برگزار کننده این نشست گفت: برای اولین بار در افغانستان نشستی برای اطلاع رسانی به داکتران در حوزه غرب افغانستان برگزار شده و در قدم بعدی این آگاهی‌ها با باشنده گان در حوزه غرب و دیگر ولایات اطلاع رسانی می‌شود.

براساس تحقیقات موسسه who سالانه بیش از 3 هزار و 500 زن در افغانستان به مریضی سرطان مبتلا می‌شوند که از این میان 17 تن جان خود را از دست می‌دهند اما تاکنون به گفته مسوولان اداره حفظ الصحه هرات پژوهشی در مورد مریضی سرطان در هرات صورت نگرفته است.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار