افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 10 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

ثبت یک هزار و هفت صد واقعه اچ آی وی مثبت در افغانستان

تا ختم سال 2013 میلادی یک هزار و هفت صد واقعه اچ آی وی مثبت در افغانستان ثبت شده که بیشتر آن در ولایت های کابل، هرات، ننگرها و بلخ بوده است.

 

با آنکه گفته می شود رقم مبتلایان به ویروس اچ آی وی در افغاننستان در مقایسه با کشورهای همسایه به مراتب کمتر است اما وزارت صحت عامه افغانستان می گوید که بر علاوه معتادین مواد مخدر، ویروس اچ آی وی نزد مردم عام کشور نیز دیده شده است.

 

داکتر فدا محمد پیکان، مسوول برنامه ملی کنترول ایدز این وزارت روز گذشته گفت که تا کنون ارقام تازه در مورد تعداد مبتلایان به این ویروس نشر نشده است.

 

“بیشترین واقعات در سال های قبل در بین معتادین زرقی بود اما متاسفانه در این واقعات میان نفوذ عام کشور دیده شده فورم های را که ما خانه پری می کنیم سوالات پرسیده می شود و آنها یک تعداد بیشتر می گویند که نه من معتاد نیستم همان ارقام نشان می دهد که یک تعداد واقعات اچ آی وی در بین نفوذ عام کشور هم دیده شده است.”

 

آقای پیکان افزود که تا ختم سال 2013 میلادی یک هزار و هفت صد واقعه اچ آی وی مثبت در افغانستان ثبت شده که بیشتر آن در ولایت های کابل، هرات، ننگرها و بلخ بوده است.

 

وی همچنان گفت که 85 درصد این ویروس نزد مردان و 15 درصد آن نزد زنان تثبیت شده است.

 

به اساس معلومات وزارت صحت عامه، کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر، بیکاری، افزایش مشکلات اقتصادی، ادامه ناامنی، مهاجرت ها و سرحدات باز افغانستان از جمله عواملی اند که در گسترش ویروس اچ آی وی در این کشور نقش مهم داشته است.

 

در کنار داشتن روابط جنسی نامشروع، استفاده مشترک از سورنج های آلوده توسط معتادین مواد مخدر و گرفتن خون افراد مبتلا به ایدز از راه های انتقال این ویروس به دیگران می باشد.

 

داکتران می گویند که ویروس اچ آی وی از طریق داشتن روابط عادی اجتماعی همانند دست دادن، غذا خوردن، و استفاده کردن از تشناب مشترک انتقال نمی یابد.

 

اچ آی وی یا ایدز ویروسی است که سیستم دفاعی بدن انسان را کاملاً تضعیف نموده و قدرت بدنی افراد را در مقابل بیماری های گوناگون کاهش می دهد.

 

گفته می شود که به دلیل حساسیت های موجود علیه ویروس در کشور، معمولاً مبتلایان این ویروس از افشای هویت خود، خودداری نموده و نمی خواهند به مراکز تشخیصیه مراجعه کنند که این کار می تواند عواقب نا گوار در پی داشته باشد.

 

در این حال برخی داکتران، از وزارت صحت عامه افغانستان و ملا امامان مساجد می خواهند تا در مورد ویروس اچ آی وی به مردم معلومات بدهند تا از افزایش این ویروس نزد مردم عام جلوگیری شود.

 

داکتر پرویز اقبال دراین مورد گفت:

 

“باید وزارت صحت عامه در این مورد اعلانات را منتشر کند، ملا امامان مساجد از راه اسلام باید سویه علمی مردم را بلند ببرد تا سبب جلوگیری اچ آی وی شود باید وزارت صحت عامه، وزارت حج اوقاف، وزارت معارف و حتا وزارت اطلاعات فرهنگ یک کمیسیون ایجاد کنند و در خصوص جلوگیری همچون مرض خطرناک به مردم معلومات دهند.”

 

آگاهان می گویند: با آنکه ميليارد ها دالر در افغانستان از سوی كشور های کمک کننده سرا زير شده اما هنوز هم مراكز تداوی و تشخیص ویروس اچ ،آی ، وی در کشور اندک می باشد.

 

این در حالیست که وزارت صحت عامه افغانستان می گوید: هم اکنون دو مرکز تداوی ایدز در کابل و هرات وجود دارد که افراد مبتلا به این ویروس در آن به گونه رایگان تداوی می شوند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار