افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 19 سپتامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

ثبت۷۱ واقعه مثبت بیماری کانگو در افغانستان

صحت عامه

 

وزارت صحت عامه افغانستان موجودیت بیماری کانگو را در کشور تائید کرده می‌گوید، از آغاز سال روان تا کنون ۷۱ واقعه مثبت این بیماری ثبت شده‌است.

 

مقامات این وزارت می‌گویند، به تازه‌گی ۵ تن از بیماران مصاب به مریضی کانگو در کشور جان باخته اند.

 

احمد جان نعیم معین وزارت صحت عامه در مورد آخرین ارقام افراد مصاب به بیماری کانگو چنین گفت:

 

” ارقام جدید و گزارشات را که ما داریم دو واقعه آن در هلمند دیده شده و سه واقعه دیگر آن در ولایت غزنی دیده شده‌است در مجموع قبلاً در حدود ۶۶ واقعه بود ۵ واقعه دیگر را که هم اضافه نمایم ۷۱ واقعه می‌شود.”

 

پیش از این وزارت صحت عامه افغانستان گفته بود که ۱۲ تن که مبتلا به بیماری کانگو بودند جان باخته اند.

 

به اساس معلومات وزارت صحت عامه، واقعات این بیماری بیشتر در ولایات هرات و بادغیس دیده شده‌است.

 

مسئولان وزارت صحت عامه می‌گویند، کانگو بیماری ویروسی است و از یک انسان به انسان دیگر از طریق تماس نزدیک، ترشحات و سایر مایعات بدن انتقال می‌آبد.

 

از سوی هم داکتر زلمی نورزی رئیس شفاخانه انتانی کابل گفت، در این شفاخانه بخاطر تداوی بیماری کانگو متخصصین و ادویه کافی وجود دارد.

 

وی افزود:

 

” به فضل خداوند ما همین حالا سرویس خود را داریم دو مریض همین حالا در بستر داریم وضعیت عمومی‌شان خوب است تداوی آن قسمیکه مرض توبرکلوز تداوی می‌شود، کانگو نیز تداوی می‌گردد.”

 

در همین حال محب الله حلیمی رئیس بخش وترنری وزارت زراعت و مالداری گفت، تدابیر، ارزیابی و برنامه‌های آگاهی دهی در مورد بیماری کانگو در مناطق که مردم آن با مواشی سر و کار دارند آغاز گردیده تا آنها مواشی شانرا در جاهای پاک نگهداری کنند.

 

داکتران نیز بخاطر جلوگیری از شیوع بیماری کانگو روی بیشتر شدن برنامه‌های آگاهی عامه تأکید کرده می‌گویند، لازم است تا برای مردم در قریه‌ها و دهات دور دست در مورد این بیماری معلومات داده شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار