افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 27 آگوست , 2014 لینک کوتاه خبر :

تیم تحول و تداوم در لابی گری قدرتمند با آمریکا

خلیلزاد که برای تیم تحول و تداوم لابی گری می کرد بر این باور است که افغانستان بدون یک قوم خاص به عنوان برادر بزرگ تر اداره نمی شود. این یک تفکر فاشیستی غلط است که خلیلزاد به خورد امریکایی ها داد.

45 روز بعد از آغاز تفتیش آرا حدود 75 درصد آرا که بیش از 16 هزار صندوق را شامل می شود بازرسی شده اند. از روز دوشنبه هم فرایند ابطال آرا به صورت علنی آغاز گردید. مسوولان کمیسیون انتخابات می گویند که فرایند ابطال آرا در سه کته گوری انجام می گردد. 1- محلاتی که مشکلی ندارد. 2- محلاتی که تفتیش شده و برای آن چک لیست تازه ایجاد شده است. 3- صندوق هایی که در فرایند تفتیش آرا باطل شده است.

حسینی مدنی روزنامه نگار و کارشناس سیاسی در برنامه آخر خط گفت: در پروسه ی انتخاباتی که پشت سر گذاشتیم مشکلات زیادی وجود داشت. اختلاف نظر بین دو تیم انتخاباتی چه در قسمت کارشیوه و چه در قسمت لایحه ی ابطال آرا زیاد بود. لایحه ی ابطال آرا از سوی بعضی از طرف ها تقریباً نهایی شد ولی از سوی تیم اصلاحات و همگرایی مورد قبول واقع نشد.

به باور وی لایحه ای که از سوی ملل متحد پیشنهاد شد بسیار سطحی است در صورتی که با وجود تقلب گسترده در انتخابات، منطقی است که باید موارد جدی تر و جزئی تری در لایحه لحاظ می شد، همان گونه که پیشنهادات تیم اصلاحات و همگرایی این گونه بود. اگر گفتگو و مذاکره ی جدی تر و بیشتری بین هیات تکنیکی سه جانب صورت می گرفت می توانست موارد جدی تری در لایحه گنجانده شود.

حسینی مدنی اظهار داشت: اعتراض دو تیم انتخاباتی در روند ابطال آرا نشان می دهد که ناهماهنگی در قسمت تفتیش و ابطال آرا وجود دارد. یکی از مشکلات تفتیش آمارهایی است که داده شده به طور مثال با شمارش 66 درصد آرا مقدار کل آرا در حدود 3 میلیون رای است به این معنا که بیش از یک میلیون رای در این میان مفقود است و وجود خارجی ندارد. مشکلاتی از این قبیل به سادگی قابل حل نیست مگر این که در جریان مذاکرات سیاسی و هم در جریان قسمت ابطال آرا تجدیدنظر صورت گیرد.

این روزنامه نگار با اشاره به مقاله ای که در نیویارک تایمز در مورد انتخابات افغانستان به نشر رسیده بود گفت: نویسنده ی این مقاله آدم مطرح و مستندی است. این نویسنده از نزدیک با مردم در روز انتخابات دیدار و گفتگو داشته است و در این مقاله تاکید کرده است که نزدیک به سه میلیون رای تقلبی وجود دارد، نزدیک به دو میلیون و 200 هزار رای تقلبی به نفع داکتر اشرف غنی احمدزی به صندوق انداخته شده و 800 هزار رای تقلبی به تیم اصلاحات و همگرایی. منبع نویسنده مفتشین اروپایی و خارجی فعال در کمیسیون انتخابات است که با اختیار کامل از چگونگی شمارش آرا، تخمین زدند که پیشتاز رقابت ها تیم اصلاحات و همگرایی با 400 هزار رای بیشتر است.

کارشناس امور سیاسی گفت: فشارهایی که بر کمیسیون وارد شد به نحوی باعث شنیده شدن خواست های تیم اصلاحات و همگرایی شد. چنان چه این گزارش ها و فشارها نمی بود کمیسیون وجود تقلب را همچنان انکار می کرد. فرایند تفتیش نشان داده که حدود یک میلیون رای وجود خارجی ندارد. اگر حدود 2 میلیون رای باطل اعلام شود ممکن است نتیجه ی انتخابات به کلی تغییر کند.

وی به وجود لابی گری های تیم انتخاباتی با کشورهای ابرقدرت اشاره کرد و گفت: اطلاعاتی در دست است که تیم مشخص انتخاباتی برای این که نتیجه ی انتخابات به نفع وی باشد ماهانه 150 هزار دالر در امریکا مصرف می کند. هر چه توافق های سیاسی نزدیک تر شده و به نتیجه برسد طبیعی است که سختگیری ها در قسمت تفتیش آرا و ابطال آرا آسان تر می شود.
در انتخابات قبلی داکتر اشرف غنی یکی از مشاوران سرشناس و مطرح آمریکایی را استخدام کرد. در جریان انتخابات فعلی خوب یا بد برخی از مشاورین خارجی باز هم در تیم تحول وتداوم حضور داشتند. در این میان فضایی ایجاد شد برای لابی گری این تیم با امریکا. طرح برنامه ی ملی و تشکیل وحدت ملی از سوی معاونان ریاست جمهوری و مقام های داخلی مطرح می گردد ولی زمانی نامزدان آن را می شنوند و قبول می کنند که جان کری وزیر خارجه ی آمریکا به کابل می آید و آن را مطرح می کند. این بیانگر موثریت امریکا و کشورهای اروپایی بر معادلات سیاسی افغانستان است. بنابراین هر تیمی که لابی قدرتمندتری با امریکا و اروپا داشته باشد به یقین می تواند بعضی معادلات سیاسی کشور را تغییر بدهد. در نتیجه یکی از ابزارهایی که تیم تحول و تداوم توانسته است به خوبی از آن استفاده کند لابی گری با امریکا بوده است.

به گفته ی حسینی مدنی، مردم افغانستان در دور دوم انتخابات به صورت خودجوش پای صندوق های رای آمده بودند زیرا تقلب وسیع و سازمان دهی شده را در انتخابات احساس کرده بودند. در پنج سال پیش شرایطی مشابه انتخابات فعلی داشتیم تقلب انجام شده بود ولی نه به این گستردگی، به همین دلیل مردم به خیابان ها آمدند و خواهان در نظر گرفتن رای خود شدند. اعتراض گسترده ی مردم، تشکیل حکومت موازی جامعه جهانی را نگران ساخت. بعضی از کشورهای صاحب نفوذ در افغانستان از بعضی از تیم های مشخص حمایت می کردند و تمایل نداشتند که زحمات و تلاش آن ها برباد شود. یک طرف، آرای پاک مردم و حمایت های گسترده ی مردمی و در طرف دیگر تیم مشخص و حمایت های کشورهای منطقه و جهان در تقابل یکدیگر قرار گرفتند.

کارشناس سیاسی تصریح کرد: امریکا و انگلیس خواهان پیروزی یکجانبه ی تیم اصلاحات و همگرایی نیست زیرا به باور آن ها در صورت پیروزی تیم اصلاحات و همگرایی بخشی از مردم افغانستان از آن ها نافرمانی می کنند در حالی که به نظر من باورغلطی است. دامن زدن به مسایل قومی و سمتی را یک عده ی خاص مطرح می کنند. مردم جنوب نه مشکلی با داکتر عبدالله و نه با تیم وی دارند.

وی به وجوداشخاصی با تفکر قومی در تیم تحول و تداوم تاکید کرد و خاطرنشان ساخت: شخصی مانند زلمی خلیل زاد مهندس کانفرانس بُن است بنابراین نتیجه ی کانفرانس بُن چیزی است که خلیل زاد به مردم افغانستان تحمیل کرد. ذهنیت وی ذهنیت قومی است. خلیل زاد، جلالی و اشرف غنی احمدزی قبل از شکل گیری انتخابات یک تیم مشخص و با نام مشخصی بودند. محور فکری این تیم یک تفکر قومی بود.
یکی از اشخاصی که برای تیم تحول و تداوم لابی گری می کرد جناب خلیل زاد است. وی بر این باور است که افغانستان بدون یک قوم خاص به عنوان برادر بزرگ تر اداره نمی شود. این یک تفکر فاشیستی غلط است که خلیل زاد به خورد امریکا داد و بر داکتر عبدالله فشار وارد ساخت. در حالی که مردم جنوب هیچ مشکلی با داکتر عبدالله ندارند.

حسینی مدنی از نقش حامد کرزی در انتخابات گفت: وی پروسه ای را به دست گرفت که نه به نفع خودش بود و نه به نفع جامعه جهانی و دموکراسی. کرزی در ابتدا با بعضی از شخصیت ها بازی کرد و حتی آن ها را تشویق به وارد شدن به عرصه ی انتخابات نمود و حتی در مهندسی تیم ها دخالت داشت. عدم همراهی رییس جمهور با داکتر عبدالله نشان دهنده ی وجود تفکر قومی وی است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار