- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

تکیه بر باد/استراتیژی امریکا صلح آور نیست!

ترمپ [1]

فضل‌الرحمان اوریا کارشناس امور سیاسی و عضو ایتلاف ملی افغانستان در درباره استراتیژی جدید واشینگتن اظهار داشت که اگرچه این استراتیژی زوایه‌های مختلفی دارد اما به دلیل تکیه به حکومت اشرف غنی که به فساد آغشته است تحقق نخواهد یافت.

وی افزود: استراتیژی امریکا نمی‌تواند صلح و ثبات را در افغانستان با وجود حکومت وحدت ملی که به فساد آغشته است تامین کند زیرا امریکا در حمایت از نظامی مردم سالار و دموکراتیک شکست خورده است.

این کارشناس امور سیاسی در مورد ادعای ترمپ درباره پیروزی در جنگ افغانستان با اتخاذ استراتیژی جدید، تصریح کرد: دونالد ترمپ نیز نمی‌تواند جنگ در افغانستان را برنده شود زیرا امریکا برای اجرای این استراتیژی نیاز به همکاری حکومت افغانستان دارد اما چون حکومت کابل از حمایت مردمی برخوردار نیست و به فساد آغشته است بنابراین استراتیژی جدید واشینگتن نیز نمی‌تواند به پیروزی منجر شود.

اوریا در ادامه تصریح کرد: استراتیژی جدید واشینگتن در تبانی با حکومت وحدت ملی به رهبری اشرف غنی صورت گرفته، حکومتی که از نگاه قانونی دچار مشکل است.

این کارشناس درباره این که آیا پاکستان در پیشبرد استراتیژی جدید به همکاری با واشینگتن در افغانستان کمک خواهد کرد نیز گفت: فشارهای جدی که باعث توقف مداخلات بازیگران منطقوی در افغانستان شود صورت نخواهد گرفت. بنابراین بازیگران منطقوی و برخی از کشورهای همسایه‌ ما مثل گذشته به بازی‌های خود در افغانستان ادامه خواهند داد.

وی تاکید کرد: هشدارها به حدی جدی نیستند که مداخله پاکستان در امور افغانسان را متوقف کند.

عضو ایتلاف ملی افغانستان در مورد پیامدهای استراتیژی ترمپ نیز بیان کرد: استراتیژی جدید واشینگتن با وضعیت موجود و ناکارآمدی حکومت افغانستان تاثیرگذار نخواهد شد بلکه دامنه جنگ گسترش بیشتری خواهد یافت و در نتیجه هزینه جنگ و تلفات جانی آن نیز نسبت به گذشته افزایش خواهد یافت.

این کارشناس مسایل سیاسی اظهار داشت: اگر امریکا بجای حمایت از حکومت فاسد از مردم افغانستان حمایت می‌کرد و نسبت به به مردم و منافع ملی کشور تعهد می‌داشت امریکا در افغانستان موفق می‌شد و افغانستان نیز گام به گام به سمت ثبات و توسعه پیش می‌رفت.

فضل‌الرحمان اوریا در پاسخ به این که چرا امریکا بجای تلاش برای راه حل سیاسی به تشدید آتش جنگ پرداخته نیز گفت: در استراتیژی جدید واشینگتن نیز به راه حل‌های سیاسی تمرکز شده است و گزینه نظامی را تا حدی استفاده می‌کنند که طالبان را وادار به پذیرفتن راه حل سیاسی کنند.

وی در ادامه تاکید کرد: این پلان در عمل ممکن نیست زیرا بر اساس این استراتیژی حکومت افغانستان نقشی را که به آن وگذار شده را نمی‌تواند به درستی انجام دهد بنابراین دستیابی به راه حل سیاسی درباره طالبان در شرایط کنونی امکانپذیر نیست.

به گفته این فعال سیاسی، بزرگترین نقطه ضعف استراتیژی جدید واشینگتن تکیه بر حکومت وحدت ملی است.

دونالد ترمپ پس از حدود هفت ماه رایزنی و مشاوره سرانجام استراتیژی جدید واشینگتن در افغانستان را بامداد سه شنبه به وقت افغانستان در نشست خبری اعلام کرد و مدعی شد که استراتیژی جدیدش منجر به پیروزی امریکا خواهد شد.

این در حالی است که حامد کرزی رییس‌جمهور سابق کشورمان نیز با راهبرد جدید واشینگتن در افغانستان مخالفت کرده و گفته بود که این استراتیژی بجای تامین صلح به تشدید آتش جنگ در کشور متمرکز است.

برخی از کارشناسان نیز معتقدند که امریکا وارد مرحله جدید جنگی در افغانستان می‌شود که طولانی‌تر شدن درگیری‌ها را در پی خواهد داشت زیرا در استراتیژی جدید امریکا به نقش روسیه، ایران، چین و کشورهای منطقه توجه نشده است.