افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 24 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

تکمیل۴۰۰۰ پروژه از سوی وزارت احیا و انکشاف دهات

نصیر احمد درانی

وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان می‎گوید، در ۵ ماه گذشته سال جاری ۴۰۰۰ پروژه از سوی این وزارت تکمیل گردیده‎است.

این وزارت می‌گوید، بیشتر روی تطبیق پروژه‌های انکشاف زراعت و مدیرت آب، فراهم سازی آب آشامیدنی و رسانیدن محصولات زراعتی به مارکیت تمرکز خواهد کرد.

نصیر احمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات با تأکید بر اینکه آنها تلاش می‎کنند تا در زندگی تمام مردم این کشور تغییرات مثبت رونما گردد می‎گوید، این پروژه‌ها به ارزش ۱۱۲ میلیون دالر امریکایی در سراسر کشور عملی شده‎است.

آقای درانی با ابراز اینکه در حالی حاضر نصف نفوس افغانستان به آب آشامیدنی صحی دسترسی دارند، افزود:

“صرف در سال مالی ۱۳۹۴، ۱۳۸۰۰ پروژه به ارزش تقریباً سه صد میلیون دالر را در سرتاسر کشور ما تطبیق کردیم طی سال مالی هم تا کنون ما در حدود ۴۰۰۰ پروژه را تکمیل کردیم که تقریبا به ارزش ۱۱۲ میلیون دالر می‎باشد و در ۳۴ ولایت کشور عملی می‎گردد.”

وزارت احیا و انکشاف دهات می‎گوید که در ۱۳ سال گذشته حدود ۸۰ هزار پروژه خورد و بزرگ انکشافی از سوی این وزارت در نقاط مختلف افغانستان عملی گردیده‎است.

از سوی هم شماری از نماینده‎های مردم در شورای ملی می‎گویند، در بسیاری از مناطق پروژه‎ها درست عملی نگردیده و مردم دسترسی به آب آشامیدنی ندارند.

آنها بدین باور اند که به وضعیت بد سرک‎ها، به عصری سازی سیستم زراعتی و دسترسی به بازارها در وقت و زمان معین آن توجه لازم صورت نگرفته‎است.

از سوی هم سید نادر شاه بحر نماینده مردم غور در ولسی جرگه روز سه شنبه گفت، در این ولایت تا کنون هیچ پروژۀ عملی نگردیده‎است.

آقای بحر می‌گوید:

“هنوز هم برای سروی پروژه‌ها هیچ‌کسی نرفته است بعضی جاهای که رفته‌اند هم یک سروی مقدماتی صورت گرفته ولی دیزاین آن که سروی نهایی است صورت نگرفته امیدوار هستیم که در سال جاری در خصوص آبرسانی خصوصاً آب آشامیدنی اقدماتی عملی صورت گیرد ما تأکید روی عمل داریم نه روی ادعا ها.”

پروژه‎های وزارت احیا و انکشاف دهات بیشتر در چوکات برنامه همبستگی ملی به همکاری شوراهای محلی تطبیق می‎گردد که توجه بیشتر آن به مناطق دور دست است.

اما حکومت افغانستان می‎گوید تلاش می‎شود تا این پروژه‎ها به شهرها نیز گسترش داده شود تا کارهای انکشافی صورت گرفته و روابط میان دولت و مردم تقویت گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار