- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

تکرار اهانت به مقدسات اسلام از سوی نیروهای خارجی فاجعه بار خواهد بود

[1]

لوی درستیز قوای مسلح افغانستان با بیان اینکه قرآن‌سوزي در پايگاه ناتو باعث پيشرفت جنبش طالبان شده، ضمن هشدار نسبت به تکرار آن،  خاطر نشان کرد: اگر حادثه مشابهی در آینده رخ دهد برای نیروهای خارجی فاجعه بار خواهد بود.

سوزانده شدن نسخه‌هاي قرآن در پايگاه بگرام در افغانستان كه آمريكا آن را سهوی اعلام كرده، باعث برپايي تظاهرات گسترده و انجام حملات مرگبار عليه سربازان آمريكايي در افغانستان شد و حتي در برخي موارد سربازان افغان اسلحه‌هاي خود را به سمت سربازان آمريكايي گرفتند.

ژنرال شرمحمد كريمي، لوی درستیز قوای مسلح کشورمان روز گذشته در دفتر کارش با اشاره به تیره شدن روابط کابل و واشنگتن پس از حادثه قرآن سوزی، در مصاحبه با رویترز، تصریح کرد: دشمن (طالبان) اين حادثه را بزرگنمايي كرد و از آن سوء‌استفاده كرد تا همه را تحريك كند.

وي با اشاره به استفاده حداکثری طالبان از این حادثه، اظهار داشت: ناتو  و امریکا به حساسيت‌هاي مذهبي و فرهنگي مردم افغانستان در این یک دهه گذشته توجه نداشته است.

لوی درستیز قوای مسلح کشورمان افزود: دوستاني که برای کمک به ما در افغانستان حضور دارند، به خواست ما عمل نمی کنند.
شیر محمد كريمي متذکر شد: خدا نكند كه اين اشتباه دوباره تكرار شود، زيرا دفعه بعد مشكلات بيشتري ايجاد خواهد شد.

قرآن‌سوزي باعث شد، غرب حمایت افکار عمومی افغانستان به منظور تضعيف طالبان و مجبور كردن آن براي مذاكره و پایان دادن به جنگ را از دست بدهد.

از سوي ديگر طالبان بعد از اين حادثه از مردم افغانستان خواست تا به پايگاه‌هاي نظامي خارجي‌ها حمله كنند و غربي‌ها را بكشند.

كريمي از  آمريكا خواست  عاملان هتک حرمت به قرآن کریم  را برای محاکمه به افغانستان تحويل دهد و تضمين نماید كه حوادث مشابه در آينده اتفاق نخواهند افتاد.

ایرنا