افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 28 ژوئن , 2018 لینک کوتاه خبر :

توهین رمضان بشردوست به نماینده گان ولسی جرگه!

بشردوست

رمضان بشر دوست در اظهاراتی توهین آمیز نماینده گان ولسی جرگه را بی عقل خطاب کرد.

رمضان بشردوست در واکنش به تنش‌های لفظی و فزیکی نماینده گان در نشست روز چهارشنبه ولسی جرگه می‌گوید که احساسات نماینده گان بر عقل شان حاکم شده است.

بشردوست خطاب به نماینده گان درگیر گفت: من از بالا شما را نظاره می‌کنم و می بینم شما آنانی که چهار سال قبل بودید حالا نیستد؛ یکبار به عقب‌تان بنگرید.

او ادامه داد؛ زمانیکه امیتا بچن امریکایی (جان کری وزیر خارجه پیشین امریکا) چهار سال قبل حکومت وحدت ملی اعلام کرد همه نماینده گان و روشنفکران بدون دهل و سرنی رقص سیاسی می‌کردند؛ اما امروز بر سر و روی همدیگر می‌زنند.

این عضو ولسی جرگه گفت که امروز نماینده گان داغ کرده اند و احساسات شان بر عقل شان حاکم شده است.

نشست روز چهارشنبه ولسی جرگه پس از آن به تنش میان نماینده گان منجر شد که عبدالطیف پدرام در پیوند به استثنا قرار دادن غزنی و برگزاری انتخابات به شکل حوزه‌یی در این ولایت، واکنش نشان داد.

آقای پدرام گفت: این برتری طلبی آشکار قومی و تبعیض طلبی است و شرم آور است که شما استثنا برای یک ولایت بخاطر این که یک قوم خاص را به قدرت برسانید و حق دیگران را حذف کنید و تمام قوانین انتخاباتی را را زیرپا کنید قایل شده اید، مگر فاشیزم قومی، ستمگری قومی، شونیزم بیشتر از این است؟

اما؛ برخی نماینده گان دیگر این اظهارات آقای پدرام را بهانه قرار داده و او را متهم به توهین به قوم پشتون، تجزیه طلبی و نفاق افگنی در کشور کردند.

تنش پس از آن شکل جدی را به خود گرفت که آقای پدرام چندین بار کارت سرخ بلند کرد تا در برابر اتهام‌های که بر او وارد شده بود از خود دفاع کند، ولی رییس ولسی جرگه اجازه نداد.

بر اساس اصول وظایف داخلی ولسی جرگه، هرگاه در ساعت امتیازی ولسی جرگه، نماینده‌ی متهم می‌شود و نامش گرفته می‌شود، حق دارد از خود دفاع کند.

اما؛ زمانیکه آقای پدرام در عقب میز خطابه ولسی جرگه شتافت و تلاش کرد تا از آنجا صحبت کند، شماری از نماینده گان از جمله، قدرت الله سهاک، انجنیر کمال صافی، نادر کتوازی، محمود سلیمان خیل، اکبر استانکزی، کمال ناصر اصولی و راضیه منگل به سمت آقای پدرام هجوم بردند؛ اما محافظان امنیتی داخل تالار ولسی جرگه مانع حمله فزیکی بر آقای پدرام شدند.

در تصاویر اسکرین تلویزیون ولسی جرگه دیده می‌شد که برخی نماینده گان به سمت آقای پدرام بوتل آب و اشیای دست داشته شان را پرتاب کردند.

در این درگیری فزیکی و لفظی نماینده گان به آقای پدرام آسیبی نرسید؛ اما با واکنش تند کاربران اجتماعی مواجه شده است. بسیاری کاربران صفحات اجتماعی، نماینده گان ولسی جرگه را به سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفوی و ناکارمدی متهم کرده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار