افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 16 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

تولیدات داخلی علامت ستندرد دریافت خواهند کرد

ما برنامه ها و کار های مقدماتی این را تکمیل کرده ایم و علامت ستندرد را هم نهایی ساختیم، در آینده بسیار نزدیک انشاء الله که تولیدات ما علامت ستندرد را خواهد داشت.

 

اداره نورم و ستندرد افغانستان تلاش می کند تا با ایجاد نشان در تولیدات داخلی از کیفیت و معیاری بودن آن تصدیق کند.

 

“انسا” یا اداره نورم و ستندرد افغانستان با آنکه تورید اجناس بی کیفیت در این کشور را تائید می کند می گوید که با تقویت و نظارت از تولیدات داخلی می توان این مشکل را حل کرد.

 

پوپلزی پوپل رییس این اداره روز گذشته در کابل به خبرنگاران در این مورد چنین گفت:

 

“ما برنامه ها و کار های مقدماتی این را تکمیل کرده ایم و علامت ستندرد را هم نهایی ساختیم، در آینده بسیار نزدیک انشاء الله که تولیدات ما علامت ستندرد را خواهد داشت، این قسمی خواهد بود که از تولیدات بعضاً نظارت صورت می گیرد و کنترول می شود که آیا از این علامت ستندرد که استفاده می کند به همان ستندرد تولید می کند یا نه؟”

 

آقای پوپل افزود که وظیفه آنان فقط ایجاد لایحه نورم و ستندرد می باشد، اما مسوولیت تطبیق آنرا وزارت های صحت عامه، زراعت و مالداری و تجارت و صنایع به عهده دارند.

 

اداره نورم و ستندرد افغانستان با امضای تفاهمنامه با آیسا یا اداره حمایت از سرمایه گذاری افغانستان از این اداره خواست تا برنامه های آگاهی دهی را برای تجار ملی راه اندازی کند.

 

اداره نورم و ستندرد قبل از این قرارداد های مشابه را با وزارت انرژی و آب، برشنا شرکت، ریاست مستقل شهر کابل، اتحادیه قالین، اتاق های تجارت و صنایع و همچنان با اداره محیط زیست به امضاء رسانیده است.

 

در این حال اداره آیسا می گوید که تطبیق نورم و ستندرد تنها وظیفه حکومت نیست در این بخش به سرمایه گذاری سکتور خصوصی نیاز مبرم است.

 

قربان حقجو رییس این اداره از تجار ملی خواست تا با سرمایه گذاری در راستای ستندرد سازی زمینه رقابت و پیش رفت را برای خود فراهم سازند.

 

“برای ما این بسیار مهم است که اداره حمایت از سرمایه گذاری افغانستان اساس کار های خود را در قسمت حمایت از صنایع داخلی ما و رشد از اینها به محور ستندرد سازی و معیاری سازی کالاها و خدمات در افغانستان بگذارد انشاء الله.”

 

این در حالیست که قبل از این مردم نیز از بی کیفیت بودن برخی مواد خوراکی، سوخت و ادویه انتقاد کرده اند.

 

آنان از حکومت می خواهند تا در این زمینه اقدامات جدی را روی دست گرفته و این مشکل را هر چه زودتر حل کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار