افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 10 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

توقف پروازهای شرکت های هوایی افغان جیت و افق شرق در غور

توقف پروازهای هوایی در غور سبب شده است تا صدها مسافر در میدان های هوایی هرات، کابل وغور هفته ها انتظار بکشند.

 

شرکت های هوایی افغان جیت و افق شرق از جمله شرکت های هوایی در افغانستان هستند که قبل از این هر کدام هفته دوبار در ولایت غور پرواز داشتند.

 

ولی با آغاز فصل سرما بیش از دو هفته می‌شود که این شرکت ها پروازهای شان را در این ولایت کوهستانی که شاهراه های زمینی آن نیز اکثر وقت ها در اثر ریزش برف به روی ترافیک مسدود است، توقف داده اند.

 

توقف پروازهای هوایی در غور سبب شده است تا صدها مسافر در میدان های هوایی هرات، کابل وغور هفته ها انتظار بکشند.

 

این مسافرین با ابراز نگرانی از این مطلب می‌گویند، نبود امنیت، موجودیت برف و کوهستانی بودن این ولایت از یک سو و قطع پروازهای هوایی هم از سوی دیگر سبب شده است تا بسیاری از افراد یا به کار شان نرسند و یا هم نتوانند مریضان شانرا جهت تداوی به خارج از ولایت انتقال دهند.

 

شماری از این شهروندان چنین گفتند:

 

” ناصر نصرت استم یکی از شهروندان ولایت غور، در واقعیت قطع پروازها بسیار یک مشکل کلان است که اکنون مردم به آن دچار است و مشکلات راهای زمینی هم که اگر برف باری نباشد تا هرات و یا کابل بروی باید دو یا سه شبانه روز را به مسیر راه بگذرانی که برای مریض داران بسیار سخت است.”

 

” محمد حنیف قاضی زاده استم شهروند ولایت غور، ما از حکومت و مسئولان شرکت های هوایی می‌خواهیم تا به این مشکل مردم رسیده‌گی نمایند این بسیار سخت است برای مسافرین هم اکنون بسیار افراد مسافر در هرات و کابل از ترس از راه زمین آمده نمی‌توانند و منتظر هستند.”

 

در همین حال غلام ناصر خاضع والی غور نیز این کار شرکت های هوایی در این ولایت را نکوهش کرده می‌گوید، پروازهای هوایی یکی از نیاز های اساسی در غور پنداشته می‌شود.

 

آقای خاضع می افزاید، نبود سیستم درست در این پرواز ها سبب شده است تا هیچکس نتواند در وقت معین سفر نماید.

 

وی می‌گوید، این مسئله را با وزارت هوانوردی در میان گذاشته و به این چالش رسیده‌گی خواهد کرد:

 

” پروازهای هوایی که منافع خود شرکت ها را تأمین می‌کنند هم از ما دریغ می‌شود و نداریم و هیچکس نمی تواند سفر خود را در این ولایت تنظیم بکند که چه وقت کدام روز سفر دارد و ما در این ولایت محاصره شدیم. کوه ها، راه های صعب العبور و برف ما را محاصره کرده و ما تلاش می‌کنیم تا با وزارت هوانوردی در تماس شویم و این مشکل را برطرف کنیم.”

 

هر چند تلاش نمودیم تا نظر مسئولین شرکت هوایی افق شرق را نیز با خود داشته باشیم ولی موفق به این کار نشدیم.

 

اما مسئولان شرکت هوایی افغان جیت علت تأخیر پروازهای شان را به غور فرستادن طیاره شان را به هدف ترمیم در خارج از افغانستان عنوان می‌کنند.

 

مصطفی یک تن از مسئولین افغان جت در صحبت تلیفونی گفت که آنها به زودترین وقت بعد از ترمیم طیاره این شرکت دوباره پروازهای شانرا در این ولایت آغاز خواهند کرد.

 

وی گفت:

 

” طیاره ما به هالند جهت چک رفته و مطابق به تقسیم اوقات که در آن کشور است چک می‌شود و حین برگشت ما مجدداً دوباره طبق معمول پروازهای خود را آغاز می‌کنیم و کسانیکه شرکت هوایی افق شرق را دوست دارند برای شان اطمینان می‌دهیم که کار ما آغاز خواهد شد.”

 

غور در غرب افغانستان یکی از ولایات سردسیر و کوهستانی است که در زمستان اکثر شاهراه آن به دلیل برف باری های زیاد به روی ترافیک مسدود می‌باشد و از سوی هم ناامنی در مسیر شاهراه کابل – غور و غور- هرات مشکل دیگریست که دامن گیر مسافرین در این مسیر است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار