افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 26 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

توقف روند تطبیق واکسین پولیو در ۲ ولسوالی جوزجان

دور دوم کمپاین خزانی تطبیق واکسین پولیو به روز دوشنبه در ولایت جوزجان آغاز شد.

به گزارش افغان تلکس، داکتر فریدون حبیب رئیس صحت عامه جوزجان می‌گوید، قرار است این کمپاین از تاریخ ۳ الی۷ میزان سال ۱۳۹۶بشکل خانه به خانه تطبیق و حدود ۱۷۰ هزار طفل واجد شرایط واکسین شوند.

اما وی گفت که این کمپاین در ولسوالی‌های قوش تپه و درزاب به دلیل مخالفت جنگجویان داعش و طالب و از سوی هم شدت گرفتن جنگ بین این دو گروه برای فعلاً قابل تطبیق نمی‌باشد.

وی افزود: بلی کمپاین واکسین پولیو در جوزجان آ غاز شد متأسفانه در این دور خزانی، ما در دو ولسوالی نا امن نتوانستیم این کمپاین را تطبیق نمائیم و متباقی ۸ ولسوالی با مرکز شبرغان شروع شد و در دو ولسوالی گروه‌های داعش و طالبان مخالفت کردند.

به گفته رئیس صحت عامه جوزجان، اگر این مشکل به زودی حل نشود و به همین گونه باقی بماند برای حیات اطفالی که در ساحات تحت کنترول گروه‌های داعش و طالبان بسر می‌برند مشکلات زیادی را ایجاد خواهد کرد.

امین الله ولسوال قوش تپه نیز می‌گوید که برای تطبیق برنامه واکسین پولیو در ولسوالی‌های قوش تپه و درزاب دو مانع بزرگ وجود دارند که یکی آن مخالفت جنگجویان داعش و گروه طالبان و دیگر آن جنگ‌های دوامدار بین آنان در قریه جات می‌باشند.

ولسوال قوش تپه در این باره گفت: وضعیت امنیتی ولسوالی ما نهایت خراب است. لشکرکشی طالب و داعش و ممانعت این دو گروه برای تطبیق واکسین سبب شده تا پرسونل صحی ولسوالی نتوانند واکسین را آغاز نمایند. از جانب دیگر به نسبت درگیری طالبان و داعشیان در مناطق ختای سای، چهار سای، دشت لیلی، شور قدوق، ترکمن قدوق و چقمه چقور این ولسوالی مردم در حال ترک خانه‌ های شان اند.

ولسوال قوش تپه گفت، تا زمانی‌که یک برنامه عملیاتی به اسرع وقت از سوی دولت در این ساحات راه اندازی نگردد، وضعیت از این هم بدتر خواهد شد.

در همین حال مقامات محلی جوزجان می‌گویند اکنون عملیات نوید۵ در ولسوالی خانقاه و آقچه این ولایت از سوی نیروهای امنیتی افغانستان بر علیه مخالفین مسلح دولت جریان دارد.

به گفته آن‌ها، بعد از ختم عملیات نوید ۵ عملیات دیگری برای پاکسازی ولسوالی‌ های قوش تپه و درزاب نیز روی دست گرفته خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار