افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 22 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

توسعۀ شبکۀ آبرسانی در هرات

یک سرطان اولین روز از فصل تابستان، شبکه آبرسانی واقع در ناحیه مهاجرنشین شهر هرات طی مراسمی افتتاح گردید.
به گزارش خبرگزاری آوا، این شبکه که ظرفیت آبرسانی آن تقریبا به یک صد هزار نفر می رسد، در چارچوب همکاری های توسعه ای آلمان با افغانستان اعمار گردید.
به نقل از اعلامیه مطبوعاتی دفتر (CIZ,RODECO) «سي آي زيد، روديكو» كشور آلمان، در این مراسم والی هرات از لوحه یادگاری ای که بر دیوار عمارت جدید ذخیره ی آب بنا یافته بود، پرده برداشت.
شهرك مهاجرين در شمال غرب شهر هرات موقيعت دارد كه اكثريت باشندگان اين منطقه مهاجريني از نقاط مختلف افغانستان و كشورهاي همسايه تشکیل شده اند.
ساکنین این منطقه که تاکنون از سیستم آبرسانی شهری بی بهره بودند، با افتتاح این شبکه آبرسانی، مشکل عمده آن ها حل خواهد گردید.
ادارۀ Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH به هدایت وزارت همکاریهای اقتصادی و انکشاف آلمان(BMZ) شبکه آبرسانی فوق الذکر را مشترکاً با ریاست آبرسانی و کانالیزاسیون شهری ولایت هرات به مصرف مجموعی حدود ۸۰۰۰۰۰ یورو اعمار نموده است.
گفتنی است که قبلا چنین شبکه آبرسانی منظم و آب آشامیدنی دارای کیفیت عالی در این محله وجود نداشت، ساکنین محل می بایست راه های دوری را سپری کنند تا آب مورد ضرورت روزانه خویش را بدست آورند.
شبکۀ جدید آبرسانی که دارای یک پمپ ستیشن، نلهای انتقالی آب به طول ۶ کیلومتر، یک ذخیرۀ آب با ظرفیت ۱۵۰۰ مترمکعب و شبکۀ توزیع آبرسائی ۵۰ کیلومتر می باشد، دسترسی آب آشامیدنی پاک را به شمار زیادی از مهاجران ناحیۀ شمال شهر هرات فراهم می سازد. از طریق ذخیرۀ آب جدید، فشار آب در شمال هرات بلند می رود و شمار زیادی از ساکنین این ناحیه نیز از شبکۀ بهبود یافتۀ آبرسانی به مثابۀ تأثیر مثبت جانبی پروژه مستفید می شوند.
شبکۀ محلی آبرسانی در هرات در مجموع از جملۀ پیشرفته ترین و گسترده ترین شبکه ها در افغانستان به شمار می آید.
سیستم آبرسانی شهر هرات در ماه جولای 2008 به حمایت آلمان احیا و توسعه یافت و به ریاست آبرسانی و کانالیزایون آن ولایت سپرده شد. امروز تقریباً ۱۰۰ درصد نواحی شهر هرات و محلات مهاجرنشین حومۀ شهر زیر پوشش سیستم آبرسانی قرارگرفته اند که به گونۀ مجموعی می توان گفت که ۴۵۸۱۱ خانوار رسماً در خانه های خویش دارای نل آب می باشند. بدین ترتیب، به گونۀ تخمینی ۷۰ درصد خانوارها تا کنون نل آب توزیع شده است.
آلمان از سال ۲۰۰۲ بدینسو موقف خویش را به عنوان دونر پیشتاز سکتور آبرسانی شهری احراز نموده است. بانک KfW Entwicklungsbank به هدایت وزارت همکاریهای اقتصادی و انکشاف آلمان (BMZ) اعمار زیربنای مراکز شهری را با چشمه ها، پمپ ستیشنها، نلهای آب، ذخایر آب و شبکه های آبرسانی برای شمار مجموعی الی دو میلیون نفر تمویل می نماید. گفتنی است ادارۀ GIZ اعمار یک سیستم آبرسانی و انتقال آب فاضلاب را مورد پیشتیبانی و حمایت قرار می دهد.

آواپرس

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار