افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 14 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

توزیع صدها جلد پاسپورت به خانواده‌های طالبان

قنسول‌گری افغانستان در امارات متحده عربی پس از فشارهای بسیار از سوی کابل حاضر به توزیع این پاسپورت‌ها شده است.

امرالله صالح رئیس پیشین امنیت ملی و نماینده‌گان مجلس حکومت را متهم به توزیع صدها جلد پاسپورت بگونه‌ی پنهانی به خانواده‌های طالبان متهم می‌سازند.

رئیس پیشین امنیت ملی در صفحه فیس بوک‌ خود نوشته است که قنسول‌گری افغانستان در امارات متحده عربی پس از فشارهای بسیار از سوی کابل حاضر به توزیع این پاسپورت‌ها شده است.

این مقام پیشین حکومت می‌گوید که این پاسپورت ها به خانواده های آن طالبانی توزیع شده‌ است که هنوزهم در برابر دولت می‌جنگند. درهمین حال؛ وزارت امورخارجه این خبر را رد می‌کند.

آقای صالح در صفحه فیس بوک خود نوشته است که صدها جلد پاسپورت بدون حضوریابی فرماندهان طالبان در شهر دبی به آنان توزیع شده است، این کار در یک معامله پنهانی انجام شده است.

کمیسیون روابط جهانی مجلس نماینده‌گان نیز توزیع پاسپورت را به برخی از فرماندهان طالبان و خانواده‌هایشان تائید می کند و این کار را امتیازدهی به طالبان می داند.

ناهید فرید عضو کمیسیون روابط جهانی مجلس نماینده‌گان خاطرنشان کرد: “توزیع پاسپورت برای فرماندهان طالبان یک نگرانی جدی است، این کار حکومت افغانستان امتیازدهی برای طالبان است و سبب خواهد شد تا پس از این بیشتر برای طالبان لابی گری شود.”

از سوی دیگر شماری از آگاهان سیاسی می‌گویند که افزون بر امارات متحده عربی شماری از فرماندهان طالبان در قطر نیز پاسپورت افغانستان را به دست آورده اند.

جاوید کوهستانی آگاه امور سیاسی در این باره تأکید کرد: “فرماندهان طالبان از سال‌ها پیش در این کشورها پاسپورت به دست آورده بودند، اما این مسأله زمانی سرو صدها را بلند کرد که پاسپورت های آنان در برخی کشورها به ویژه در قطر کمپیوتری شد.”

اما سخنگوی وزارت امورخارجه از گفت‌وگو درباره توزیع گذرنامه برای فرماندهان طالبان در سال‌های پیش خودداری کرد و توزیع پاسپورت‌های برقی را برای فرماندهان طالبان و خانواده‌هایشان رد می کند.

احمد شکیب مستغنی افزود: “ادعای توزیع پاسپورت برای فرماندهان طالبان بی بنیاد است، چون نظر به قانون و نظر به اصول توزیع پاسپورت، برای هیچ فرد در صورت نبودش پاسپورت توزیع نمی‌گردد.”

آگاهان هشدار می‌دهند که توزیع پاسپورت افغانستان به فرماندهان طالبان در کشورهای عربی، زمینه گشت و گذار آزادانه را برای آنان فراهم می‌کند و این کار سبب خواهد شد تا فرماندهان طالبان در این کشور به ساده گی برای گردآوری پول بخاطر ادامه جنگ طالبان در افغانستان فعالیت کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار