افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 2 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

توزیع سند ملکیت برای مالکین خانه‌های غیر پلانی در ناحیه اول شهر کابل

کابل

 

سند ملکیت برای مالکین خانه‌های غیر پلانی در ناحیه اول شهر کابل توسط رئیس جمهور توزیع شد.

 

رئیس جمهور غنی می‌گوید که برای احیای دوباره شهر کابل کار‌های روی دست است.

 

آقای غنی در نشست تحت نام “مرحله اول صدور سند ملکیت خانه‌های غیرپلانی و غیر رسمی” گفت، مردم که در ساحات غیر پلانی زندگی می‌کنند با دعاوی برخی افراد سودجو روبرو اند اما آقای غنی به مردم اطمینان داد که ملکیت‌های‌شان مصئون خواهد بود.

 

وی گفت:

 

“وعده دولت اینست که مال تمام افغان‌ها در سراسر کشور شرعی و مصون می‎شود، می‌دانم که برخی افراد تلاش داشتند تا ملکیت شما را بگیرند اما تا این خادم تان باشد کسی ملکیت شما را گرفته نمی‌تواند.”

 

پس از آغاز جنگ‌ها در چهار دهه اخیر در افغانستان، خانواده‌های که بیجا شده بودند در ساحات غیر پلانی شهر و حتی کوه‌ها برای خود سرپناه ایجاد کردند.

 

این خانه‌ها بدون نقشه و پلان شهری ایجاد شده و به باور انجنیران شهری، مشکلات را نیز در ارایه تسهیلات زندگی فراهم کرده‌است.

 

بر اساس آمار ادارۀ اراضی افغانستان، ۸۰ درصد ملکیت‌ها در کشور غیر رسمی است.

 

اما ادارۀ اراضی افغانستان می‌گوید که روند رسمی سازی ملکیت‌ها آغاز شده و سند به تمامی ملکیت‌های غیر رسمی داده خواهد شد.

 

اما در پیوند به این اقدام حکومت، شماری از متخصصان امور شهر سازی می‌گویند، بجای توزیع سند ملکیت بهتر است تا حکومت در ارایه خدمات شهری و ایجاد کانالیزسیون شهری تلاش کند.

 

صدیق قیام یکی از متخصص امور شهرسازی در این مورد گفت:

 

“فکر می‌کنم به عوض دادن سند ملکیت که در آینده بسیار چالش‌ها را خلق خواهد کرد بلکه باید به فکر توسعه شهر باشد تا شهر کانالیزسیون، برق و تمام خدمات اجتماعی لازم در شهر جابجا شود.”

 

آقای قیام تأکید دارد که برای توسعه دادن و معیاری ساختن شهر کابل، نخست باید شهرک‌ها ایجاد شود و خانواده‌های که در ساحات غیر پلانی زندگی دارند به آن شهرک‌ها منتقل شوند و بعداً ساحات غیر پلانی همه تخریب گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار