- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

توزیع سلاح خود سر و ملیشه سازی به نفع افغانستان نیست

در بخش اعلامیه که از سوی آقای وقاد به خوانش گرفته شد آمده است که توزیع سلاح خود سر و ملیشه سازی به نفع افغانستان نبوده بلکه کشور را با مشکل مواجه می سازد.

 

در حالیکه در این اواخر در کابل و شماری از ولایات دیگر افغانستان وضعیت امنیتی به وخامت گراییده است اتحاد شورا های حزب اسلامی می گوید، که بخاطر مهار ساختن این وضعیت به کمک کشور های منطقه و جهان نیاز است.

 

اتحاد شورا های حزب اسلامی افغانستان می گوید که وضعیت جاری در کشور قابل نگرانی بوده و باید به آن توجه جدی صورت گیرد.

 

محمد امین وقاد رییس این اتحاد روز گذشته در کابل در نشست اتحاد شورا های حزب اسلامی گفت که نیاز است تا کشورهای منطقه و جهان بخاطر دریافت راه حل مناسب به وضعیت فعلی افغانستان همکاری صادقانه بکنند:

 

” اتحادیه شورا های حزب اسلامی افغانستان از کشور های بزرگ جهان و کشور های تاثیر گذار منطقه می خواهد تا دولت و مردم مسلمان افغانستان را در راه تامین صلح سرتاسری و پایدار در کشور ما صادقانه و پایدار و موثر کمک نمایند. ”

 

در این نشست برخی از اعضای حزب اسلامی و شورای ملی و شماری از مقامات بلند رتبه دولتی نیز اشتراک کرده بودند.

 

اشتراک کننده گان این نشست حملات مخالفین مسلح در شهر کابل و برخی ولایت را تقبیح کردند و این عمل را کار دشمنان مردم افغانستان عنوان کردند.

 

در اخیر این نشست اعلامیه هم به نشر رسید که در آن از پروسه صلح به رهبری افغان ها حمایت شده و ملیشه سازی در برخی ولایات شمال افغانستان یک عمل نادرست خوانده شده است.

 

در بخش اعلامیه که از سوی آقای وقاد به خوانش گرفته شد آمده است که توزیع سلاح خود سر و ملیشه سازی به نفع افغانستان نبوده بلکه کشور را با مشکل مواجه می سازد:

 

” این یک خطر است به کشور ما، ما با کشور و مردم خود متعهد هستیم، با صلح متعهد هستیم این ملیشه سازی باعث جنگ های داخلی می گردد و مردم منطقه را تهدید می کند و باعث فساد های زیاد می شود.

 

این مملکت در 23 سال خاطرات بد از ملیشه سازی دارند. ما بنابر آرزو و رای ملت این حرف ها را میزنیم که در این مملکت نباید ملیشه سازی شود و اگر کسی می خواهد در مقابل مخالفین قد اعلم کند باید از طریق قوت های امنیتی اقدام کند نه بطور مستقلانه. ”

 

اما مقامات حکومتی افغان پیش از این تاکید کرده اند که مخالف ملیشه سازی اند و به هیچ کس اجازه نمیدهند که بگونه خودسر سلاح توزیع کند.

 

در نشست اتحاد شوراهای حزب اسلامی از تلاش ها و قربانی های نیروهای امنیتی افغان نیز ستایش صورت گرفت و این اتحاد از مردم خواست تا از نیروهای امنیتی افغان بگونه کامل حمایت کنند.

 

قبل از این نیز شماری از فعالان مدنی و حلقات سیاسی گفته اند که برای حل مشکلات جاری در افغانستان همکاری های کشورهای منطقه و جهان ضروری بوده و باید جامعه جهانی به خصوص امریکا برای تامین صلح و ثبات در افغانستان همکاری جدی نماید.