افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 4 می , 2018 لینک کوتاه خبر :

توزیع تذکره برقی غیرقانونی و مستبدانه است!

اشرف غنی و رولا

لطیف پدرام توزیع تذکره برقی بدون در نظرداشت خواست مردم افغانستان را غیرقانونی و مستبدانه خواند.

لطیف پدرام، رهبر حزب کنگره ملی افغانستان در یک نشست خبری در کابل اقدام رییس جمهور غنی برای آغاز توزیع تذکره برقی بدون در نظرداشت خواست مردم افغانستان را غیرقانونی و مستبدانه خواند.

پدرام افزود که رییس جمهور تلاش دارد تا هویت یک قوم خاص را بالای همه اقوام افغانستان تحمیل کند و دست به جعل و تقلب تاریخی در افغانستان بزند.

وی با بیان اینکه تذکره برقی باید طبق مصوبه ولسی جرگه باید توزیع شود، گفت: آقای غنی برخلاف قانون مثل گذشته قانون اساسی را لگدمال کرد.

رهبر حزب کنگره ملی افغانستان با تهدید به استفاده از روش های غیر مدنی افزود: روش های مدنی در جایی موثر است که مسوولانش مدنی باشند و به رای مردم احترام داشته باشند. آقای غنی به هیچ خواست مردم پاسخگو نیست.

او در ادامه اظهار کرد: اگر وضع همینطور ادامه پیدا کند، ما چیزی فراتر از روش های مدنی را استفاده خواهیم کرد.

رهبر حزب کنگره ملی افغانستان همچنان خطاب به مردم گفت: برای ایجاد یک سرزمین و دولت واحد، از همه عدالت خواهان اقوام مختلف افغانستان تقاضای ما این است که پس از این تغییر نام افغانستان را در اولویت قرار دهند.

او تاکید کرد که پس از این تمام نیرو در جهت تغییر نام افغانستان به خراسان منسجم شود.

رییس‌جمهور غنی از صبح روز گذشته به همراه شماری از مقام‌های دولتی و شخصیت‌های سیاسی، با حضور در مرکز صدور تذکره های برقی، بار دیگر بدون توافق ریاست اجراییه حکومت و سایر رهبران سیاسی، این روند را از سر گرفت.

عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی چاشت دیروز پنج‌شنبه(۱۳ ثور) در یک نشست خبری اظهار داشت که آغاز توزیع تذکره های برقی مشروعیت ندارد زیرا تاکنون یک اجماع در سطح ملی و در سطح حکومت دربارۀ آن، وجود نداشته است.

عبدالله در این نشست خاطرنشان ساخت: گفته می‌شود که تذکره برقی در آوردن امنیت کمک می‌کند، اما همان‌طور که مخالفان به گرفتن تذکره ورقی دسترسی دارند، همانطور به گرفتن تذکره برقی نیز دسترسی پیدا می کنند.

وی با بیان اینکه در همه چیز باید منافع مردم افغانستان و اجماع ملی مدنظر گرفته شود علاوه کرد که در اوضاع کنونی مسایل مهم دیگری چون امنیت، فقر و خشک‌سالی باید اولویت داده می‌شدند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار