افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 15 ژانویه , 2017 لینک کوتاه خبر :

توزیع بورسیه‌های تحصیلی براساس صلاحیت افراد!

بورسیه

بگفته وزارت تحصیلات عالی، در روند توزیع بورسیه‌های تحصیلی، تنها لیاقت معیار است…

 

فریده مومند که چندی پیش از سوی ولسی جرگه سلب صلاحیت گردید روزگذشته در یک نشست خبری در کابل گفت که قبلاً بورسیه‌های که از سوی عربستان سعودی و برخی کشورهای دیگر به افغان‌ها داده می‌شد در گرو افراد بود.

 

اما وی اطمینان می‌دهد که حالا این بورسیه‌ها از گرو افراد برآمده و از طریق وزارت تحصیلات عالی توزیع می‌گردد.

 

وی گفت:

 

” معمولاً بورسیه‌های را که عربستان سعودی برای وزارت تحصیلات عالی میداد در گرو افراد بود و اما بار اول خواستیم سفری را به کشور عربستان سعودی داشته باشیم و این بورسیه‌ها را از گرو افراد خلاص کنیم و یک تفاهمنامه رسمی با عربستان سعودی امضا کردیم و خوشبختانه عربستان اعلام آمادگی کرد و گفت که ۴۰۰ بورسیه را برای افغانستان می‌دهد.”

 

خانم مومند می‌گوید که عربستان سعودی وعده سپرده که سالانه ۴۰۰ بورسیه تحصیلی را برای افغان‌ها اعطا نماید که از جمله ۱۱۱ بورسیه آن کاملاً نهایی شده و استادان و محصلان در مطقع لیسان و ماستری به آن کشور فرستاده می‌‍‌‌شوند.

 

به گفته وزیر تحصیلات عالی، به اساس تفاهمی که با مقامات ایرانی صورت گرفته قرار است در سال آینده۲۹۰ تن از استادان پوهنتون‌های مختلف کشور به خاطر آموزش در مقطع ماستری و لیسانس به آن‌کشور بروند.

 

به اساس معلومات وزارت تحصیلات عالی در چند سال گذشته در کنار عربستان سعودی و ایران کشورهای مختلف دیگر مانند ترکیه، جاپان و چین نیز بورسیه‌های تحصیلی را به افغان‌ها داده‌اند.

 

این در حالیست که نجیبه حسینی نایب منشی مشرانو جرگه می‎گوید، توزیع این بورسیه‌ها برای محصلین موثر است اما در صورتیکه به گفته وی به افراد شایسته داده شود.

 

وی افزود:

 

” منتها در قسمت بورسیه‌ها برخی آنان واقعاً شفاف نمی‌باشد، اگر وزارت بخواهد می‌تواند شفافیت را بوجود بیاورد یعنی امتحان آن به گونه شفاف باشد و شفافیت کامل در نظر گرفته شود و برای تمام مردم در ولایات سهمیه داده شود تا تمام جوانان که فارغ شده از آن استفاده نمایند یعنی توازن باشد مردم راضی می باشند.”

 

خانم حسینی می‌گوید در سال‌های گذشته برخی از استادان پوهنتون کابل از روند توزیع این بورسیه‎ها برای مستحقین نگران‎ بودند زیرا به گفته خانم حسینی بیشتر افراد به این بورسیه‎ها معرفی شده‎ بودند که اصلاً لیاقت آنرا نداشتند.

 

به گفته خانم حسینی، اگر در سال آینده روند توزیع بورسیه‌ها به گونه شفاف انجام شود اعتبار وزارت تحصیلات عالی بیشتر شده و حق به حقدار خواهد رسید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار