افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 15 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

توحیدی: حکومت اعضای کمیته گزینش را دعوت کند

کمیسیون اصلاحات انتخاباتی از حکومت می خواهد تا در هفته روان اعضای کمیته گزینش را دعوت کند و آماده گی برای چگونگی تشکیل این کمیته گرفته شود.

 

صدیق الله توحیدی معاون کمیسیون اصلاحات انتخاباتی افغانستان تاکید می کند که هر چند زمان مشخص برای تشکیل این کمیته از سوی رئیس جمهور تعین نشده، اما برای تعیین کمیشنران تازه به کمیسیون های انتخاباتی زمان بیشتر نیاز است:

 

“وظیفه داده شده به اداره امور که اعضای کمیته گزینش را دعوت کنند و آماده گی تشکیل این کمیته گرفته شود. هر چند زمان مشخصی برای تشکیل این کمیته از سوی رئیس قید نیست، اما تاکید شده که باید اداره امور به زودی راه های عملی شدن پیشنهاد های کمیسیون اصلاح نظام انتنخاباتی را هموار سازد.”

 

کمیته گزینش کمیشنران، بخشی از پیشنهاد های اعضای کمیسیون اصلاحات انتخاباتی است که از سوی حکوت پذیرفته شده و این کمیته باید بر اساس فرمان تقنینی رئیس جمهور تشکیل شود.

 

این کمیته هفت عضو خواهد داشت که مشمول نهاد های ناظر انتخاباتی، مدافعان حقوق زنان، نماینده گان رسانه ها، ستره محکمه، کمیسیون مستقل حقوق بشر، کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی و نماینده بورد خدمات ملکی افغانستان می شود.

 

اعضای این کمیته مسوولیت دارند تا افراد تازه‌ را برای گزینش در کمیسیون ‌های انتخاباتی به رییس‌ جمهور پیشنهاد کنند.

 

پیش از این کمیسیون مستقل انتنخابات در عکس العمل به بسته پیشنهادی کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی بسته پیشنهادی را که در آن زمان برگزاری انتخاباتی مشخص ساخته شده به ریاست جمهوری فرستاده و در آن به موارد دیگری برای آوردن اصلاحات در کمیسیون های انتخاباتی نیز اشاره شده است.

 

این کمیسیون همچنان به رئیس جمهور پیشنهاد کرده که در تغییر کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی تجدید نظر کند.

 

نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که با گذشت نزدیک به سه هفته از سپردن این بسته پیشنهادی به رئیس جمهور،پاسخی از سوی حکومت دریافت نکرده اند.

 

اما چه زمانی این کمیته به کارش آغاز خواهد کرد؟ زیرا آنچه کمیسیون اصلاحات انتخاباتی می گوید:زمان برای برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شورا های ولسوالی ها اندک شده است.

 

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه می گوید: حکومت برای تشکیل کمیته گزینش کمیشنران کارش را آغاز کرده و این کمیته به زودی تشکیل خواهد شد:

 

“تمام پیشنهاد های کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی در تشکیل کمیته گزینش بگونه جدی از سوی حکومت تعقیب شده است و کار بالای این پروسه ادامه دارد تا هر چه زودتر این پروسه پایان پیدا کند و ما تاریخ برگزاری انتخابات را مشخص سازیم.

 

و در باره اجراآت کمیته گزینش هم کار ادامه دارد، چون اصلاحات یک پروسه است باید در آوردن آن از دقت کامل کار گرفته شود.”

 

تلاش برای تغییر کمیشنران و تعیین تقویم برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی از سوی حکومت، عکس العمل های را از سوی کمیسیون مستقل انتخابات به همراه دارد.

 

پیش از این کمیسیون مستقل انتخابات از مشخص ساختن زمان برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی ها سخن زده است.

 

با این همه ریاست اجرائیه می گوید:صلاحیت اعلام برگزاری انتخابات پارلمانی از صلاحیت اعضایکمیسیون جدید است که باید از سوی کمیته گزینش به رهبران حکومت وحدت ملی معرفی شوند.

 

روشن نیست که آیا با این همه اختلاف نظرها میان کمیسیون اصلاحات انتخاباتی و کمیسیون های انتخاباتی، تغییرات بنیادی و دلخواه در نظام انتخابات آورده خواهد شد یا نه؟

 

اما پیش از این جامعه جهانی هشدار داده که در صورت عدمآوردن اصلاحات بنیادی در کمیسیون های انتخاباتی، هزینه‌ انتخابات آینده افغانستان را پرداخت نخواهد کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار